Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble Astrini Design, zaprojektowane przez Michała Bartkowiaka Fot. Archiwum projektanta

10 niebanalnych projektów polskich designerów

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 14 maj 2014 08:39 (aktualizacja: 15 maj 2014 08:17)

Pufy, stoły, krzesła, sofy i inne propozycje polskich projektantów mebli zasługują na prawdziwy podziw. Zaskakują formą, barwą i... użytecznością.

Michał Bartkowiak lubi osiągać niemożliwe. Ze względu na kreatywny charakter pracy nie lubię schematów. Projektując szukam inspiracji, dużo myślę, analizuję i badam formę, ergonomię, funkcję. Każdy projekt jest inny i potrzebuje innych ram czasowych. Jeśli znajdę jakiś „trop” w myśleniu to potrafię pracować do późnych godzin nocnych.

Iwona Kosicka, projektantka sztuki użytkowej. Jest cienka granica między rzemieślnikiem a artystą szukającym nowych środków wyrazu poprzez formy przestrzenne. Te dwie rzeczy często przenikają się wzajemnie. Sama uważam siebie za rzemieślnika, projektuję rzeczy „zwykłe” dla „zwykłych” odbiorców. Wnoszę w przedmioty nieco wrażliwości, równowagi i tylko odrobinę artyzmu.

Rafał Kwiatkowski pracuje dla efektu. W projektowaniu mebli nie ma limitów. Pomysły można czerpać z każdej dziedziny, nauki, natury, sztuki. Ważne jest to by pomysł bądź projekt wzbudzał emocje. Ważne by miało to czytelny zamysł, by nie było chaotyczne. Forma musi odzwierciedlać piękno projektu.

Marta Krupińska nie lubi zbędnego filozofowania na temat mebli. Można mnie nazwać czarną owcą lub kotem, który chodzi własnymi ścieżkami. Nie śledzę trendów, nie prenumeruję magazynów, nie oglądam portali z designem. Jest to działanie w pełni świadome – moje projekty pochodzą w 100 % ode mnie i nie są inspirowane żadnym "zawidzianym" obrazem.

Ryszard Mańczak od zawsze miał ciągoty do zmiany rzeczywistości. W dużej mierze czerpię swoje inspiracje z przyrody, ponieważ to ona stworzona jest w sposób perfekcyjny pozwalając na tworzenie idealnych kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych.

Agnieszka Pawłowska rozwiązuje problemy, jakich nie dostrzega wyobraźnia. Chciałam projektować w meblu nie tylko "ciało" – konstrukcje, lecz także "duszę" – wrażenie. Osobiście uwielbiam minimalizm, najnowsze technologie, materiały i wyścig z trendami – bycie kilka kroków przed.

Adam Majewski przestrzega zasad designu Dietera Ramsa. W specjalności meblarstwo dostrzegam szansę na syntezę dwóch światów. Najbliżej mi do modernizmu. Nietuzinkowe, świeże i sprawiające wrażenie „prostych” meble – jest to dewiza wielu projektantów, chciałbym stać się jednym z nich.

Katarzyna Herman Janiec tworzy z recyklingu. Projektant tworzy sztukę użytkową, nie sztukę czystą. Dziś projektant musi być przede wszystkim humanistą, być wyczulonym na potrzeby ludzi, zauważać je, proponować skuteczne oraz piękne rozwiązania. Myślę, że koniecznością jest myślenie ekologiczne i to ono jest bardzo silnym trendem.

Tomasz Wagner ma praktyczne podejście do życia. Inspiracja czai się wszędzie. Zwłaszcza w niewygodach codzienności. Nie ma w tym nic romantycznego, jestem raczej zagorzałym pragmatykiem.Wolałbym zatem raczej mówić o wewnętrznej potrzebie zmiany na lepsze – zastanej rzeczywistości.

Barbara Trzybulska nadaje meblom dusze. Projektant jest artystą – o ile w swojej pracy kieruje się nie tylko modą, technologią czy funkcjonalnością ale pozwala sobie na kreację. W swojej pracy jest wierny sobie i swojej estetyce. Bycie artystą to raczej sposób myślenia, wolność, niezależność i spora dawka czystej frajdy z pracy dla samej pracy.

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA