Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofy i Fotele FIN / projekt: Tomek Augustyniak / producent: Marbet Fot. ŁDF

10 polskich projektantów, których powinieneś znać.

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 01 paź 2014 09:40 (aktualizacja: 02 paź 2014 08:52)

Nazwiska, których nie można pominąć, bowiem ich wkład w historię wzornictwa polskiego jest nieoceniony. Przedstawiamy listę najciekawszych polskich projektantów.

Polskie wzornictwo ma się bardzo dobrze i niesie za sobą wiele nazwisk, którymi warto chwalić się na całym świecie. Na szczęście odeszły do lamusa opinie, jakoby design był zarezerwowany wyłącznie dla bogaczy ceniących sobie nominalistyczne przedmioty o nieokreślonych funkcjach. Design oraz jego twórcy obronili się sami projektując co raz to ciekawsze przedmioty codziennego użytku, które nie tylko są estetyczne, ale także żyją w zgodzie z naturą, wpisują się w bieżące trendy i często chwytają za serce niebanalnymi pomysłami lub zabawnymi kształtami.

Ciężko jest jednoznacznie określić jaki jest Polski design, ponieważ ile twórców, tyle różnych pomysłów. Jednak określić można samych designerów. Są bezgranicznie ambitni, mają odlotowe pomysły i nie boją się pokazywać światu swoich talentów, sięgając przy tym prężnie po renomowane nagrody. Są wśród nich nazwiska osób, których nie można nie znać. Po prostu nie wypada.

Tomek Rygalik 

Absolutny przodownik polskich designerów. W latach 2010 – 2012 był dyrektorem artystycznym marki Comforty, a obecnie pełni to stanowisko w firmie Paged Meble. Jest założycielem własnych pracowni projektowych w Łodzi i w Londynie. Od 2008 r. wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Piotr Kuchciński 

Miłośnik designu w pełnym wymiarze. Na swoim koncie ma ponad 35 wdrożeń rodzin mebli biurowych, tapicerowanych i mieszkaniowych. Od 2000 r. współpracuje z największymi producentami mebli w Polsce tj. Balma, Noti, Vox, Bejot, Profim. Instytut Wzornictwa Przemysłowego nadał mu tytuł Designera Roku 2012 za wkład w historię polskiego designu.  

Renata Kalarus 

Prowadzi w Krakowie firmę „Metaforma”. W latach 1998 – 2006 współpracowała z firmą Iker wdrażając nowe produkty. Obecnie w ramach prowadzonej przez siebie działalności projektuje i sprzedaje meble oraz akcesoria do wyposażenia wnętrz. Wielokrotna uczestniczka wystaw i targów o tematyce designu, a także laureatka wielu prestiżowych nagród.  Na swoim koncie ma także współpracę z firmą Noti.

Tabanda 

Grupę tworzą młodzi i ambitni projektanci: Małgorzata Malinowska, Filip Ludka oraz Tomek Kempa. Zafascynowani projektami mebli i wszelkich form użytkowych. Czerpią inspirację z natury, a ich projekty powstają na bazie podstawowych zasad ergonomii i estetyki. Dzielnie przeciwstawiają się utartym schematom, tworząc przedmioty ponadczasowe.

Kosmos Projekt 

Studio projektowe założone w 2006 r. przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci kształcili się w biurach projektowych w Mediolanie u boku takich designerów jak Alessandro Mendini oraz Denis Santachiara. Za granicami Polski Koosmos Projekt są bardzo znani. Ich projekty wielokrotnie pokazywane były na targach tj. Salone del Mobile, Berlin Design oraz w Mediolanie. W Polsce zaś podczas festiwali design w Łodzi oraz Gdyni.

Tomasz Augustyniak 

Znany i ceniony na polskim rynku projektant, który na swoim koncie ma współpracę z firmami tj. Balma, Comforty, Profim, Noti i wiele innych. Zaprojektował ponad 130 mebli, których wzory wielokrotnie były nagradzane między innymi takimi nagrodami jak: Dobry Wzór, Złoty Medal MTP czy Wzór Roku. W 2010 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego nadał mu tytuł Projektanta Roku.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA