Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble o zmiennym przeznaczeniu, zaprojektowane przez Ryszarda Mańczaka Fot. Archiwum projektanta

16 polskich projektantów mebli – w niemeblowych propozycjach

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 13 sie 2014 14:18 (aktualizacja: 18 sie 2014 08:21)

Projektanci pięknych foteli, sof, stołów, krzeseł i innych mebli sięgają często po coś alternatywnego. Projektują również sztukę użytkową, czyli coś, co nie jest stricte meblem, ale swą użytecznością i designem wzbogaca nasze domy. Są to często przedmioty codziennego użytku, "dotknięte" ręką designera.

Ryszard Mańczak:

Zawsze uważałem, że praca powinna nieść z sobą coś więcej niż tylko wyśmienitą technikę, powinien zawierać się w niej określony przekaz, idea, niepowtarzalna koncepcja i prostota. W dużej mierze czerpię swoje inspiracje z przyrody, ponieważ to ona stworzona jest w sposób perfekcyjny, pozwalając na tworzenie idealnych kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych.

Joanna Leciejewska:

Myślę, że każdy projektant chce, aby jego prace były rozpoznawalne. Dąży do wypracowania własnego stylu. Projektuję obiekty z różnych dziedzin – meblarstwo, oświetlenie, sprzęt optyczny, muzyczny… Stosuję różne materiały i technologie. Tworząc obiekty codziennego użytku, muszę pamiętać o oczekiwaniach odbiorców, ergonomii, wymaganiach technicznych, ograniczeniach produkcyjnych i kosztowych. Z pewnością wymaga to wiele sprytu.

Biderman Design, Maciej Bidermann:

Dla mnie design to zdecydowanie kierunek myślenia, który centralizuje człowieka, stawia pytania i stara się na nie odpowiadać. Często musimy się zastanawiać czy to, czego chce nasz klient to naprawdę to, czego realnie potrzebuje. Nie zawsze tak jest. Dla mnie największym sukcesem jest możliwość projektowania dla ludzi. Rozwiązywanie problemów poprzez projektowanie to jest wspaniałe uczucie.

Pawłowska Design, Agnieszka Pawłowska:

Osobiście uwielbiam minimalizm, najnowsze technologie, materiały i wyścig z trendami – bycie kilka kroków przed. Trendy są teraz bardzo zróżnicowane, w zależnoście od kraju, na którego rynek chce się trafić z produktem. Przyznam też, iż dodatkową trudność przysparza mi bycie przeciwnikiem wymuszonego upiększania przedmiotów, zwłaszcza użytkowych.

Grupa projektowa Abadoc:

Naszym celem jest odkrywanie oryginalnych form i obiektów, wcześniej nieistniejących, a przecież zapisanych gdzieś w przestrzeni. Inspiruje nas rzeczywistość i otoczenie. Projektowania to dla nas poszukiwanie kształtu, który jest już gdzieś zapisany w przestrzeni, a niekoniecznie został dostrzeżony. Trzeba tylko go odnaleźć. No i nie zapomnieć przy tym o funkcji.

Wiktoria Lenart:

Trendy mają to do siebie, że przemijają. Staram się śledzić trendy ale nigdy za nimi podążać, to ślepa uliczka. Ważne aby produkt obronił się wraz z upływem czasu, dlatego prostoty i szczery projekt nigdy się nie zestarzeje.

Marcin Gacek:

Jestem wierny idei Bauhausa. Zakłada ona, że wszyscy rzemieślnicy są w pewnym sensie artystami, jak też wszyscy artyści powinni być dobrymi rzemieślnikami. Ja zawsze uważałem się za rzemieślnika, lecz brakowało mi estetycznych zasad, które poznałem w trakcie studiów artystycznych w Łodzi i w Londynie.

Otoprojekt, Ewa Sendecka i Michał Tabor:

Inspiracje właściwie można czerpać zewsząd. Brzmi to dość ogólnikowo, ale naprawdę tak jest. Dobry projektant jest chyba przede wszystkim dobrym obserwatorem. Każdy przedmiot, który kreujemy jest wymyślany dla ludzi, dlatego też trzeba bardzo uważnie obserwować człowieka wchodzącego w interakcję z obiektem. Dzięki temu można zauważyć, czego tak naprawdę potrzebuje, co zostało źle zaprojektowane, jakiego produktu jeszcze brakuje na rynku.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA