Fotel RM58, projekt Romana Modzelewskiego przywrócony do seryjnej produkcji przez markę Vzór. Fot. Vzór

Fotel RM58, projekt Romana Modzelewskiego przywrócony do seryjnej produkcji przez markę Vzór. Fot. Vzór

  • Autor: mg
  • 17 sie 2017 12:13 (aktualizacja: 18 sie 2017 11:49)

5 kultowych mebli z czasów PRL-u - musisz je koniecznie zobaczyć!

W wielkim stylu wróciła moda na polskie meble z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Jedni sięgają po nie z powodów sentymentalnych, dla innych to przykład wysokiej klasy rodzimego designu. Wiele firm podjęło się wskrzeszenia perełek PRL-owskiego designu. Zobaczcie, czy było warto.

1, "RM58". Projekt: Roman Modzelewski (marka Vzór)

Słynny fotel „RM58” Romana Modzelewskiego był jednym z pierwszych, zrealizowanych w Polsce i w Europie, mebli z tworzywa sztucznego. Został wprowadzony do seryjnej produkcji przez projektantów marki Vzór po 50 latach od momentu powstania. Dzięki technologii rotoformowania odtworzono historyczny model fotela, który obecnie dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: wersja matowa to fotel z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie, wersja classic to fotel z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk. 

2. Fotel "366". Projekt: Józef Chierowski (marka 366 Concept Design)

Na początku lat 60., po pożarze, który strawił fabrykę mebli w Świebodzicach, w zakładzie pojawiła się pilna potrzeba nowych, prostych projektów mebli, które dałoby się szybko wdrożyć do produkcji. Wówczas młody projektant Chierowski zaproponował wdrożenie jego minimalistycznego projektu fotela.

W 2014 roku firma 366 Concept wznowiła produkcję fotela "366" po ponad 30 latach przerwy. Nowa wersja legendarnego fotela, zaprojektowanego przez Józefa Chierowskiego, stanowi dowód, że dobre wzornictwo jest ponadczasowe.

3. Regał o zmiennych wysokościach. Projekt: prof. Rajmund Teofil Hałas (marka Nowymodel.org)

Regał zaprojektowany w 1959 roku przez prof. Rajmunda Teofila Hałasa, jednego z najwybitniejszych polskich designerów, założyciela Katedry Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu oraz wykładowcę na Wydziale Architektury i Wzornictwa w poznańskiej uczelni. Regał może być meblem przyściennym lub wolno stojącym, dzielącym przestrzeń wnętrza. Unikalny system łączenia półek za pomocą klamer ze stali nierdzewnej pozwala dowolnie konfigurować je w pionie i poziomie. 

4. Krzesło Kowalskiego. Projekt: Bogusława i Czesław Kowalscy (marka Nowymodel.org)

To klasyczne krzesło Kowalskiego, które stanowiło część legendarnego zestawu, a nigdy nie trafiło do produkcji. Obecnie jest ono produkowane z bukowego drewna, z giętej sklejki oklejonej naturalnym kasztanowym fornirem. Krzesła są ręcznie robione, więc każdy egzemplarz jest unikatowy.

5. Krzesło "Lotos". Projekt: Romuald Ferens (marka Politura)

Zaprojektowane w 1980 roku przez Romualda Ferensa krzesło „Lotos” zostało zgłoszone do konkursu na najlepszy mebel w ramach targów odbywających się w Bazylei w 1980 roku. Projekt zdobył główną nagrodę. Komisję zachwyciły kształt i innowacyjny mechanizm składania, przypominające kwitnący kwiat lotosu. Mimo to, krzesło nigdy nie zostało wprowadzone do seryjnej produkcji. W czasie stanu wojennego nikt nie był zainteresowany wcieleniem projektu w życie.

Po niemal 40 latach Politura wprowadziła krzesło do produkcji. „Lotos” jest w całości wykonany z certyfikowanego drewna bukowego i uszlachetniony olejem lub lakierowany. Krzesło może być przeznaczone do użytku wewnętrznego lub na zewnątrz, a mechanizm składania ułatwia przechowywanie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce