Meble.com.pl - komfort na miarę

Stół z rozkładanym, wysuwanym wnętrzem w postaci białej bryły, pozwala na powiększenie jego powierzchni. Fot. archiwum projektanta

Adam Majewski: Projektuję według dobrego designu Dietera Ramsa

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 26 lut 2014 06:34

Adam Majewski – mgr inż. technologii drewna o specjalności meblarstwo/konstruktor. Z zamiłowania projektant mebli, który entuzjastycznie poszukuje nietuzinkowych form oraz jest świadomy ich technologii. Dążenie do najlepszych efektów w przypadku Adama to praca nad samym sobą.

Fascynują go projekty piękne, ubogie w swej prostocie, a jednocześnie funkcjonalne. Skłaniają go do bacznej obserwacji najbliższego otoczenia i podjęcia prób przedstawienia swojego, projektowego punktu widzenia. 

Nie będę odkrywczy, ale inspiracją są dla mnie bez wątpienia inni projektanci oraz ich prace. Nie chodzi tu oczywiście o kopiowanie pomysłów. Mam na myśli raczej poszukiwanie powiązań i ukazanie w efekcie konkretnego, funkcjonalnego rozwiązania za pośrednictwem projektu, który dodatkowo przyciąga uwagę formą, wykonaniem. 

Pasja do projektowania narodziła się u Adama z fuzji zagadnień humanistycznych, rysowania i szkicowania bliżej nieokreślonej abstrakcji, a także zachwytu nad możliwościami inżynierskimi oraz wiedzą techniczną. 

Skłamałbym, konstatując, że od zawsze chciałem projektować właśnie meble. O wiele bliższe prawdy jest stwierdzenie, że podjęcie studiów na wydziale technologii drewna było dla mnie eksperymentem. Wcześniej stałem zawsze niejako na rozdrożu. W specjalności meblarstwo dostrzegłem zatem szansę na syntezę dwóch światów. Teraz z całą pewnością wiem, że nie mogłem wybrać lepiej.

Sposób na projektowanie Adam zawdzięcza inspirującym wpływom polskich projektantów, których miał przyjemność poznać. Być może posłużę się w tym miejscu truizmem, lecz dążę do tego, aby moje projekty cechowała prostota, a przez to szczerość funkcjonalności i wynikającej z niej formy. Najbliżej mi w związku z tym do modernizmu. Nietuzinkowe, świeże i sprawiające wrażenie „prostych” meble – jest to dewiza wielu projektantów, chciałbym stać się jednym z nich. 

Trendem na rynku meblarskim staje się łączenie "mroźnych" materiałów z ciepłem wnętrz. Pożądane jest stworzenie mebla bądź całego wnętrza, które charakteryzuje się swym kompletnym, lecz łudzącym "niewykończeniem". 

Można zaobserwować trwającą już jakiś czas tendencję „oswajania” surowego betonu we wnętrzach. Konsekwencją jest zatem pojawienie się projektów mebli wykorzystujących ten materiał lub dekory imitujące jego strukturę. Nadal mocno zaznacza swą obecność wzornictwo skandynawskie. Trendem jest także wykorzystywanie w strukturze mebla motywów geometrycznych w celu tworzenia iluzji przestrzennych. Aktualne są aspekty związane z ekologią (recykling, upcykling). Za moment poddamy się być może fascynacji trendem związanym z pokoleniem digital natives…- mówi Adam. 

W jakim materiale Adam najbardziej lubi projektować? Dla mnie, technologa drewna, odpowiedź jest jasna. Innym niezwykle interesującym materiałem, choć w wymiarze wzornictwa wymagającym, jest sklejka. Jestem zatem zdecydowanie bliższy surowcom naturalnym i tworzywom drewnopochodnym, aczkolwiek zawsze z ciekawością spoglądam w stronę nowych materiałów konstrukcyjnych. 


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA