Meble.com.pl - komfort na miarę

Alessi na Zamku w Cieszynie

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 30 wrz 2008 00:00)

Wybrane produkty włoskiej firmy Alessi do połowy września br. można było oglądać na wystawie „Alessi – poezja przedmiotu”, która odbyła się w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Honorowy patronat nad imprezą objął Ambasador Włoch w Polsce. Kuratorami wystawy były Dagmara Wójcik z Muzeum w Gliwicach i Katarzyna Jeżowska z cieszyńskiego Zamku.

Nie jest przesadą, że firma Alessi jest jednym z fenomenów nie tylko włoskiego wzornictwa. To jedno z tych przedsiębiorstw, które działają według przekonania, że design zmienia rzeczywistość. To na poważnie, ale charakterystyczne wzornictwo to rzeczywiście znak rozpoznawczy marki Alessi.

atarzyna Jeżowska, współautorka wystawy, w projektach Alessi dostrzega z kolei zabawę w grę w skojarzenia. Jej zdaniem, rozpoczyna się ona od projektanta, który kształty spotykane wokół przekuwa w formy użytkowe. Stąd uchwytem czajnika jest ryba, solniczce wyrastają uszy a patera stoi na kobiecych nogach. Nie mniej ważne jest jednak to, że przedmioty te pełnią założoną przez projektanta funkcję: pomagają w codziennych czynnościach domowych, w otwieraniu butelek czy przechowywaniu przypraw.

Eksponaty z Cieszyna to przedmioty użytkowe, tj. czajnik, misa na owoce, szczotka toaletowa, cukierniczka z łyżeczką. Imponujące są nazwiska autorów ich projektów. Są wśród nich Alessandro Mendini i Philippe Starck. Na wystawie nie zabrakło zaprojektowanego przez niego wyciskacza do cytryn (uznawanego przez niektórych za kultowy), jak też sławnego czajnika „Hot Bertaa”. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA