Meble.com.pl - komfort na miarę

Aranżacja wnętrza z zastosowaniem mebli z betonu architektonicznego. Fot. Morgan & Möller

Beton tworzy industrialne wnętrze

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 16 sty 2014 12:01

Zimny, szary i niekiedy ponury. Mimo mało przyjaznych cech, beton architektoniczny znalazł dla siebie miejsce we wnętrzach domów. Jest obecnie najmodnieszym dodatkiem do aranżacji wnętrz w industrialnym klimacie.

W latach 60-tych XX wieku w Nowym Jorku narodził się styl inspirowany klimatem przemysłowym. W wyniku recesji, pojawiło się mnóstwo wolnych poprzemysłowych pomieszczeń, które zaczęto adaptować i przerabiać na lokale. Tak zwane lofty zasiedlali głównie artyści, adaptując na swoje mieszkania i pracownie. Styl industrialny – jak go później określono – charakteryzuje przestrzeń, minimalistyczny i surowy wystrój oraz chłodna kolorystyka. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do aranżacji takich miejsc jest szkło, stal, stare drewno, cegła i beton.

Ten ostatni przeżywa obecnie swoje pięć minut sławy. Betonowe płyty „przypinane” grubymi nitami do ściany lub układane niczym puzzle w różnych odcieniach na dobre zagościły w surowych loftach i mieszkaniach o chłodnej stylistyce. Takie produkty znajdziemy m.in. w ofercie firmy Concreate, która spechalizuje się w produkcji ściennych płyt wykonanych z betonu architektonicznego. Jest to produkt niezwykle nowoczesny oraz desgnerski. Nic dziwnego, że projektanci poszli w tym kierunku o krok dalej i beton znalazł swoje zastosowanie również w meblarstwie. Można się dziwić, jak ktoś mógłby mieszkać w domu, w którym stoją meble betonowe, jednak dla miłośników surowego, industrialnego klimatu jest to nie lada gratka. Takie własnie meble oferuje polska marka Morgan & Möller, w ofercie której znajdziemy nie tylko ścienne płyty i akcesoria dekoracyjne wykonane z betonu architektonicznego, ale także podstawowe meble tj.: komody, regały, stoły, a nawet sofę.

Oszczędność formy widoczna w kolekcjach tej marki stwarza duże możliwości dekoratorskie dla pozostałych elementów wyposażenia wnętrz. Produkty same w sobie mogą także uchodzić za przedmioty artystyczne, pełniąc funkcję wyjątkowej ozdoby przestrzeni. Dla klientów, którym betonowa sofa okaże się jednak zbyt zimnym w dotyku produktem, projektanci z Morgan & Möller przygotowali pokrycia tapicerskie. Aby udowodnić, że meble betonowe należą do wyższego segmentu można wymienić fakt, iż naturalna skóra, jaka jest dostępna w ofercie tapicerek firmy, może być tą samą, jaka jest używana do produkcji siedzeń samochodowych marki Bentley.

W Polsce moda na lofty pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku i szybko zyskała grono zwolenników. Obecnie styl industrialny jest synonimem artyzmu, wyszukanego gustu oraz ekskluzywności.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA