Meble.com.pl - komfort na miarę

Dzięki nowatorskiej technologii i ścisłej współpracy z firmą "Hermen Miller", małżeństwo Eamesów stworzyło wiele udanych projektów, które obecnie zaliczane są do klasyki gatunku. Fot. Archiwum

Biurowa Klasyka - nieśmiertelne projekty

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Niektóre meble zaraz po opuszczeniu przez pierwsze modele linii produkcyjnych zostają zaliczone do grona przedmiotów odznaczających się ponadczasowym wzornictwem. Walory innych dostrzega się po latach. Tylko z perspektywy czasu można precyzyjnie określić, co postrzegane jest jako klasyka.

Prawidłowe określenie, jaki mebel można zaliczyć do klasyki, jest bardzo trudne. Wielu profesjonalistów posługuje się różnymi definicjami. Jedni do elitarnej grupy zaliczą tylko wyposażenie stworzone przez wybitnych projektantów. Drudzy natomiast jako klasykę postrzegają rozwiązania, które ze względu na funkcjonalność stają się standardowym wyposażeniem każdego biura. Uznanie zyskują meble na kółkach, rozwiązania dostosowane do technologii teleinformatycznych oraz inspirowane pierwszym system opartym na strukturze plastra miodu wyprodukowanym przez firmę Herman Miller.

Polska rzeczywistość

W większości przypadków wyposażenie polskich biur pozostawia wiele do życzenia. Wyjątek stanowią międzynarodowe koncerny i duże krajowe firmy otwarte na bezpośrednie kontakty z klientami. Producenci i dystrybutorzy uważają jednak, że zmienia się ten stan rzeczy. Inwestorzy przywiązują coraz większą uwagę do wzornictwa i ergonomii, zastanawiają się jak urządzić przyjazne miejsce do pracy i spotkań. Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka. Znajduje się w niej wyposażenie do wszystkich typów pomieszczeń (m. in. recepcje, gabinety, sale narad, open space) oraz meble mobilne i z płynną regulacją wysokości blatów roboczych. Wyposażenie nowej generacji, estetyczne dostosowane do zaawansowanych technologii komunikacyjnych może wydać się niektórym inwestorom zbyt awangardowe. Równowagą dla minimalistycznych, nowoczesnych konstrukcji są meble oparte na klasycznym wzornictwie i naturalnych surowcach. W biurach koneserów często pojawią się repliki mebli znanych projektantów oraz modele produkowane i udoskonalane od lat.

Król stali

Obecny charakter przestrzeni biurowych w dużym stopniu jest inspirowany projektami powstałymi w wieku XX. Niektóre modele produkowane są do dziś. W ofercie m. in. Vitry, Tekno i Gebrźder Thonet znaleźć można meble (w większości siedziska) zaprojektowane przez Ludwiga Mies Van Der Rohe, Marcela Breuera, Charlesa i Ray Eamesów.

W 1928 roku Marcel Breuer zaprojektował krzesło wykonane z giętej, stalowej rurki. Do użycia tego właśnie surowca zainspirowała go podobno jazda na nowo zakupionym, metalowym rowerze marki Adler. Krzesło "S 32 N" z miękkim siedziskiem i oparciem ze wzmacnianej siatki doskonale sprawdza się w salach narad. Jest lekkie, łatwo je przesuwać i przestawiać co gwarantuje swobodę w organizowaniu przestrzeni. W założeniach projektanta metalowe rurki powinny stać się standardowym elementem wyposażenia, ponieważ są tanie, higieniczne i sprężyste, co zapewnia komfort użytkowania, bez dodatkowego stosowania sprężyn. Seryjną produkcję niektórych modeli krzeseł, stołów, stołków i kredensów autorstwa Marcela Breuera podjęły firmy Standard-Mobel i Gebruder Thonet. Mimo ogromnej liczby projektów (w dużej części niezrealizowanych), które pozostawił po sobie Marcel Breuer, jego prace znane są tylko specjalistom. Ciekawym meblem, który - podobnie jak inne realizacje - nie doczekał się kontynuacji produkcyjnej było biurko maszynistki, wariant mebla "B 21" zaprojektowane dla Thoneta w 1928 roku. Konstrukcja tego mebla, podobnie jaki i innych zaprojektowanych w tym okresie, oparta była na stelażu z metalowych rurek. Blat mebla wykonano ze szkła, nieco niżej zamontowano mniejszy, drewniany. Całość dopełniają pojemne szuflady umieszczone z lewej strony. W latach 1932-1934 Breuer stworzył także serie mebli z wykorzystaniem opatentowanej technologii polegającej na stosowaniu stalowych i aluminiowych taśm. Produkowane przez firmę Embru meble, sprzedawane były przez Wohnbedarf. Krzesło pracownicze "No. 301", wykonane z taśm i giętej sklejki, doskonale wpisuje się w idee taniej, masowej produkcji standardowych mebli i odzwierciedla poszukiwania nowego modernistycznego stylu.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA