Wystawa "Design Post" w Kolonii. Fot. Urszula Koronczewska

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 30 marz 2011 00:00)

Design wyzwolony

Oryginalny, często zaskakujący punkt odniesienia we wzornictwie zapewnia wystawa „3D Design Talents”, promująca młodych projektantów z całego świata, a także wystawa „[3D] Professionals”, skupiająca niezależnych twórców.

Czym młodzi i niezależni tym razem zaskoczyli zwiedzających? Większość prezentowanych form odznaczała się prostotą linii, wizualną lekkością. Zasada „im mniej, tym lepiej” zdaje się przyświecać projektom młodych. Niekiedy można odnieść wrażenie, że formy są zaledwie zarysowane, naszkicowane kilkoma kreskami. Niektóre wyglądały jak ludowe wycinanki z barwnego papieru.

To, co uznawane jest standardowo za nieestetyczne, na przykład okablowanie lamp, może stanowić inspirację dla głównej idei projektu. To, co wydaje się być nieodpowiednie ze względów praktycznych – nici jako siedzisko – okazuje się pomysłem użytkowym.

To, co przypomina instrument muzyczny, okazuje się być szafką... W tego rodzaju projektach najważniejszą rolę gra element zaskoczenia. Zgadywanki, zabawa, rebusy. Albo na odwrót – grubo „przerysowana” oczywistość formy i funkcji. Nic nie jest do końca poważne pod względem estetycznym, a właściwie w punkcie zetknięcia designu i pragmatyzmu. I dobrze. Meble są wygodne, ale, na szczęście, pozbawione dostojeństwa – zawsze może zrodzić się wątpliwość: czy na tym da się siedzieć?

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce