Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble stworzone przez Wojciecha Kordę, wykonane z litego drewna, z zachowanymi naturalnymi pęknięciami, słojami, kształtami. Stół na przezroczystych nogach. Fot. Devil's Furniture

"Detal jest kreatorem wyglądu" – meble z przeznaczeniem

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 04 maj 2014 20:18 (aktualizacja: 09 maj 2014 08:33)

Wojciecha Korda – od kilku lat tworzy niepowtarzalne meble – nawiązujące jednak do tradycyjnych drewnianych wzorów, muśniętych nutką nowoczesności. Tworząc mebel, starają się wydobyć całe piękno materiału, z którego jest on wykonany.

Zamiłowanie do projektowania i wykonywania mebli wyniosłeś z rodzinnego domu. Twój ojciec był powojennym stolarzem i znał, jak powiedziałeś – "tajniki dobrej stolarki" – solidnej i eleganckiej. Ojciec prowadził stolarnię przez ponad 40 lat. Poszedłeś po prostu w jego ślady?

Chcąc – nie chcąc przebywałem od najmłodszych lat w stolarni niemal codziennie. Skłamałbym gdybym powiedział, że podobało mi się to od początku... lecz z czasem " zrozumiałem" drewno. Niestety moje wizje i projekty nie zostały zrozumiane przez doświadczonych lecz niereformowalnych stolarzy. Będąc już dorosłą osobą powróciłem do tematu projektowania i wykonania mebli lecz w trochę zmienionej już wersji.

Devil's Furniture tworzy meble z najbardziej urozmaiconych gatunków drewna takich jak orzech, wiąz. Czym jeszcze się wyróżniacie?

Innowacyjnością, którą możemy się pochwalić, jest powiązanie naturalnych form drewna z surowymi, zimnymi elementami kamieni, szkła, stali i skóry. Do wykończenia mebla, często używamy oleju, który nasyca i penetruje głębię drewna, uwypuklając jego rysunek. Olejowanie daje możliwość ponownego odświeżenia mebla w dowolnym momencie i jest powrotem do dawnych trendów. Na dodatek jest to bardzo ekologiczne i zgodne z filozofią firmy.

Jak powiedziałeś, meble to bardzo ważna część naszego życia, bo przecież "mieszkaj z nami w domu". Społeczeństwo nudzi się masowością i bezpłciowością mebli. Po latach użytkowania produktów bez wyrazu, ludzie zaczynają doceniać indywidualizm?

Ja tworzę tylko w materiałach naturalnych, które posiadają swoją duszę. Drewno (zachowując jego pierwotną formę, bez cięcia i sklejania elementów), szkło, skóra. Czasami, w nienachalny sposób ozdobię wszystko, kontrastującym elementem czernionej lub polerowanej stali. Obecnie króluje minimalizm, który wkrada się właśnie małymi detalami, nawet do najbardziej zaawansowanych form mebli. Raz jest to kolor lub faktura tapicerki, innym razem bogatą tapicerkę hamuje surowa forma, kształt mebla. Niestety, jak w każdej niemal dziedzinie musimy spojrzeć na naszych sąsiadów z zachodu, którzy już dojrzeli do wyrafinowanych kształtów samego materiału. To jest swojego rodzaju błąd, ponieważ te wszystkie kształty istniały od zawsze w naszej kulturze. Stały sobie cichutko w formie np. ławeczki dziadka przed drewnianą chatą, lub tak zwanego zydelka, którym wystarczy dodać jakiś "pikantny" detal i oto powstaje supernowoczesny mebel. Bardzo często wystarczy odpowiednio je tylko oprawić, nie modyfikując zbytnio. Detal jest kreatorem wyglądu całej formy mebla.

Wspomniałeś, że dla Ciebie, stolarstwo to profesja, natomiast projektowanie to pasja, która wywodzi się z wyuczonego zawodu, czyli profesji. Czy więc w projektowaniu jest miejsce na artyzm?

Często projektuje się bardzo konsumpcjonalnie meble, które nie mają żadnego wyrazu. To jakby porównać wyrobnika pracującego na smażalni i kucharza z wykwintnej restauracji. A i to nie oddaje pełnego obrazu sprawy... Czasem znów występuje efekt przeprojektowania – przerost formy nad treścią. W moim przypadku sztuką i sukcesem w niej, jest podjęcie się realizacji wyzwania i nie zepsucie pięknego materiału, jakim jest drewno.

Dla kogo są Twoje meble?

Nabywcami są świadomi ludzie, którzy nie muszą udowadniać niczego sobie i całemu światu. Moimi meblami interesuje się głównie rynek Europy zachodniej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA