Meble.com.pl - komfort na miarę

"Ant Chair" projektu Arne Jacobsena to klasyka designu, która nigdy nie wychodzi z mody. Fot. Fritzhansen

Dieter Rams. Twórca dekalogu współczesnego designera

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 01 lut 2014 14:22 (aktualizacja: 15 sty 2014 09:32)

Chcąc uczyć się od najlepszych, projektanci często podglądają pracę znanych i cenionych osobowości. Jedną z nich jest niewątpliwie Dieter Rams – niemiecki projektant, absolutny guru świata designu.

Współpracował między innymi z firmą Braun, dla której tworzył projekty łączące ze sobą estetykę produktu z funkcjonalnością. Na podstawie własnych doświadczeń i niewątpliwego geniuszu w latach osiemdziesiątych spisał dziesięć reguł, które powinny spełniać projekty, chcące nosić miano dobrego designu. W latach kolejnych przeistoczyły się one w swoisty dekalog, którym do dzisiaj posługują się projektanci na całym świecie.

Po pierwsze: innowacja. Według Ramsa innowacja jest pojęciem, które nigdy nie straci na wartości i nie da się go wyczerpać. Postęp technologiczny codziennie otwiera przed projektantami nowe drzwi, a ich zadaniem jest wejść w te odpowiednie. Design powinien bowiem iść w parze z technologią.

Po drugie: użyteczność. Nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie kupują rzeczy po to, aby ich używać. Dlatego więc design powinien być użyteczny i spełniać wszelkie wymogi współczesnego człowieka. Zarówno te związane z funkcją jak i doznaniami estetycznymi wypływającymi z potrzeby obcowania ze sztuka użytkową.

Po trzecie: estetyka. Nie chodzi tu o to, aby przedmioty były wyłącznie ładne. To, czym się otaczamy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i kształtuje naszą rzeczywistość.

Po czwarte: zrozumienie. Dobrze zaprojektowany produkt ma jasny przekaz i wiemy do czego służy. Im prościej tym lepiej.

Po piąte: nie narzucać się. Wzornictwo użytkowe nie jest ani sztuką ani dekoracją. Ma spełniać określone funkcje, a jeśli potrzebujemy szerszych doznań artystycznych, to znajdziemy je bez wątpienia w galeriach sztuki. Poprzez produkt użytkownik powinien mieć szansę wyrażenia siebie, dlatego przedmiot powinien mieć niebanalną i nienarzucającą się formę.

Po szóste: szczerość. Tak jak w każdej innej dziedzinie, tak też w projektowaniu twórca nie powinien nadawać więcej wartości produktowi niż posiada on w rzeczywistości. Prościej mówiąc, nie powinien oszukiwać użytkownika.

Po siódme: wytrzymałość na upływ czasu. Dobry design się nie starzeje i doskonale wpasowuje się w potrzeby kolejnych pokoleń.

Po ósme: dbałość o szczegóły. W dobrze zaprojektowanym przedmiocie nic nie powinno być dziełem przypadku. Każdy, nawet najmniejszy szczegół powinien być przemyślany i dopracowany do granic.

Po dziewiąte: dbałość o środowisko. Ekologiczny design to nie wyssane z palca stwierdzenie. To oszczędne wykorzystywanie materiałów, które stanowi wkład w dbałość o nasze środowisko. Wykonanie z naturalnych materiałów wpływa także znacząco na jakość i trwałość produktów.

Po dziesiąte: ograniczenia. Nie chodzi tu o to, aby ograniczać swoje pomysły, ale by nie przesadzać. Mniej znaczy więcej. Kropka.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA