Meble.com.pl - komfort na miarę

Dom przyszłości na wystawie "Open House"

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

W jaki sposób w „domu przyszłości” można wykorzystać najnowsze, „inteligentne” technologie i jaki mogą mieć one wpływ na kształtowanie najnowszej przestrzeni mieszkalnej?

Na te pytania odpowiedzieli architekci zaproszeni na wystawę „Open House”, którą od 12 grudnia 2007 r. do 16 lutego 2008 r. zaprezentowało Centrum Sztuki Współczesne Zamek Ujazdowski w Warszawie. Twórcy ekspozycji, przygotowanej przez Vitra Design Museum we współpracy z Art Center College of Design w Pasadenie (Kalifornia; USA) u zaproszonych do współpracy architektów z całego świata zamówili projekty „domów przyszłości”, w których miały być wykorzystane najnowsze technologie wpływające na kształtowanie oraz ulepszenie przestrzeni mieszkalnej, aby jak najlepiej służyła użytkownikowi. Mieli oni przedstawić propozycje rozwiązań możliwych do realizacji w ciągu najbliższych 20 lat, spełniające wymogi sprawnego usieciowienia i swobodnego kształtowania przestrzeni domów, łatwości jego adaptacji w różnych warunkach, równowagi ekologicznej oraz komfortu i samowystarczalności użytkownika.

Na wystawie wydzielono kilka części. W części „Inteligentne domy” zgromadzono rozwiązania dotyczące wygody i trwałości, w których znalazło się miejsce dla najnowocześniejszych technologii. Twórcy projektów zebranych w dziale „Pomysły na inteligentne mieszkanie” podjęli zagadnienie zrównoważonego rozwoju i pokazali innowacyjne rozwiązania sposobów adaptacji mieszkańca w nowych warunkach. Z kolei w części „Pomysły na inteligentne życie” przedstawiono sposoby funkcjonowania ludzi w pojedynczych jednostkach mieszkalnych, ale też w szerszym kontekście miejskim. Dział „Inteligentne materiały” poświęcono  najnowocześniejszym tworzywom stosowanym w „domach przyszłości”.

Przyszłościowe początki

Pierwsze „domy przyszłości” pojawiły się w latach 20. wraz z powszechnym dostępem do energii elektrycznej. W zaprojektowanym pod ich koniec „Dymaxion House” (nazwa pochodzi od połączenia słów „dynamiczny” i „maksymalny”) zamiast tradycyjnej konstrukcji wykorzystano pozwalający na powiększanie powierzchni obiektu system masztowy znany z budowy namiotów. Centralny maszt, na którym wspierał się dom, mieścił windę oraz przewody elektryczne i kanalizacyjne. Choć dom ten nigdy nie został zbudowany, w jego wnętrzu znalazło się szereg urządzeń podejmowanych w futurystycznych wizjach budownictwa mieszkaniowego kolejnych dekad: prefabrykowane elementy budowlane, zmechanizowane urządzenia domowe, pneumatyczne resory na podłogach i łóżkach, szafy z obrotowymi półkami, czy pneumatycznie otwierane drzwi.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA