Dorota Koziara, projektantka. Fot. Ceramika Tubądzin

Dorota Koziara, projektantka. Fot. Ceramika Tubądzin

  • Autor: mg
  • 17 lis 2017 08:47 (aktualizacja: 17 lis 2017 09:19)

Dorota Koziara - poznaj najlepszy polski design

Dorota Koziara jest niezwykle wszechstronną projektantką. Zajmuje się projektowaniem architektury, wnętrz mieszkalnych i prywatnych, rzeźb, instalacji artystycznych i scenografii teatralnych. W jej portfolio można też znaleźć meble stworzone dla znanych polskich marek. Na jej prace olbrzymi wpływ miała współpraca ze słynnym Alessandro Mendinim.

Czytaj też: Patricia Urquiola - zobacz meble zaprojektowane przez słynną designerkę!

Dorota Koziara urodziła się w 1967 roku. Dyplom zdobyła w 1993 roku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W roku 1994 stworzyła w Polsce grupę projektantów Start. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Wśród jej najważniejszych projektów znajdują się  wnętrza salonów Alessi, Swatcha, wnętrza Byblos Art Hotel Villa Amista, dom Fransa Haksa w Amsterdamie, a także projekty dla firm Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarowski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman.

Jest laureatką międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego "Third Millenium" we Włoszech za instalację "12 Angeli" - obecnie znajduje się ona w kolekcji Sculpture Park Franciacorta we Włoszech. Jej prace brały udział w wielu wystawach, m.in. w Londynie, Mediolanie, Wrocławiu. W dorobku ma projekty scenografii do spektakli teatralnych w Mediolanie i Nowym Jorku. Była też kuratorką wielu wystaw z dziedziny sztuki i projektowania, a także autorką aranżacji wystaw, wśród których za najważniejsze należy uznać: "Fragilisme" Fondation Cartier pour l’Art Contemporaine w Paryżu, "Mendini tra le Arti" Museum Narodowe w Munster (Niemcy), Pałac Królewski w Barcelonie, "Art of Italian Design" Megaron (Ateny). Na stałe mieszka w Mediolanie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce