Marcin Skubisz, projektant. Fot. Archiwum.

Marcin Skubisz, projektant. Fot. Archiwum.

  • Autor: uk
  • 02 cze 2014 08:04 (aktualizacja: 03 cze 2014 08:21)

Estetyka funkcjonalna. Rozmowa z Marcinem Skubiszem, projektantem

"Uwielbiam drewno, ponieważ jest naturalne i przyjazne. Preferuję ciepłe połączenia kolorystyczne, np. zestawienie buku i mahoniu" - mówi Marcin Skubisz, projektant.

Czym jest dla Pana projektowanie?

Na początku było to ogromne wyzwanie i zadawałem sobie mnóstwo pytań: czy sobie poradzę, czy komuś moje projekty się spodobają.

Można więc powiedzieć, że były nieśmiałe, ale z czasem gdy powstawały kolejne i spotykały się z akceptacją i pozytywnymi opiniami, czułem spełnienie. Zdecydowanie projektowanie jest dla mnie sposobem na wyrażanie siebie, sposobem na życie, oczywiście często też wyzwaniem ze względu na temat, ale zawsze pozytywnym.

Jaka jest idea Pana projektów?

Projektując wyrażam siebie, swoje poczucie estetyki. Cieszę się, że realizacje wnoszą coś nowego do świata ludzkiej codzienności przedmiotów użytkowych.

Czy da się pogodzić funkcjonalność z estetyką? 

To często trudne zadanie. Nieraz serce się kraje, jak wstępne szkice lub wizualizacje bardzo się podobają, ale sprawiają trudności techniczne lub wpływają negatywnie na funkcjonalność.

Jeśli bryła staje się nieestetyczna, rezygnuję z niej i opracowuję nową. Jestem wzrokowcem i bardzo poważnie podchodzę do takich połączeń. Cieszę się z projektu i akceptuję go dopiero wtedy, gdy obie te cechy współgrają ze sobą.

Nad czym Pan pracuje teraz? Proszę uchylić rąbek tajemnicy :)

Obecnie rozwijam kolekcję mebli dla marki Philip Bohr. Pracy jest mnóstwo. Świetnie mi się z nimi współpracuje, bo mogę decydować o tym, jak będzie wyglądał produkt finalny. Zespół Philipa Bohra pracuje wytrwale, żeby realizacje były jak najwierniejsze moim koncepcjom i żeby produkty były solidne, zachowujące estetykę, która bardzo cenię.

Dziękuję za rozmowę.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce