Sofa Moon firmy B&B Italia. Projekt: Zaha Hadid. Fot. B&B Italia

Sofa Moon firmy B&B Italia. Projekt: Zaha Hadid. Fot. B&B Italia

  • Autor: mg
  • 13 gru 2017 12:21 (aktualizacja: 13 gru 2017 13:14)

Genialna architekt projektowała też "nieziemskie" meble - zobacz najlepsze projekty Zahy Hadid

Zaha Hadid zawsze jawiła się jako wizjonerka, której projekty architektoniczne zdawały się wykraczać poza odbierane przez zwykłych ludzi trzy wymiary definiujące przestrzeń. Nic dziwnego, że jeszcze za życia stała się legendą. Jednak, oprócz budynków, projektowała także meble. Prezentujemy kilka jej "nieziemskich" prac.

Zobacz najlepsze meble zaprojektowane przez Konstantina Grcica!

Urodziła się w 1950 roku w Bagdadzie, zaś zmarła w 2016 roku w Miami. Jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 roku Nagrodę Pritzkera uznawaną za architektonicznego Nobla. Również jako pierwsza kobieta została odznaczona Złotym Medalem Królewskiego Stowarzyszenia Brytyjskich Architektów. Zresztą przymiotnik "pierwsza" wielokrotnie pojawiał się przy okazji jej dokonań. Dlatego warto tylko wspomnieć, że w 2003 roku uhonorowano ją niezwykle prestiżową w świecie architektury Nagrodą Miesa van der Rohe, a w 2010 roku pojawiła się wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie według czasopisma "Time".

W podręcznikach architektury funkcjonuje jako przedstawicielka dekonstruktywizmu. Cóż to oznacza w rzeczywistości? Wystarczy przyjrzeć się projektowanym przez nią budynkom o krzywoliniowych bryłach, które wydają się być emanacją kontrolowanego chaosu. Most w Abu Zabi, pływalnia olimpijska w Londynie, kompleks wieżowców w Pekinie, opera w Guangzhou, muzeum w Glasgow, centrum kulturalne w Baku to tylko niektóre z nich.

Zaha Hadid, o czym może nie wszyscy wiedzą, projektowała też meble. Równie wizjonerskie jak jej budynki. O opływowych, organicznych kształtach, przypominających niejednokrotnie senną fantasmagorię. Szczególnie lubiła projektować dla marek, które z wysmakowanego designu uczyniły swój znak rozpoznawczy, takich jak Cassina, Vitra, Magis czy Sawaya & Moroni.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce