Meble.com.pl - komfort na miarę

"Coconut Chair", fotel ten to typowy design z lat 50-tych. Odrobina humoru, czystość formy i minimum materiału. Fot. Atakdesign

George Nelson – wizjoner amerykańskiego modernizmu

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 24 lut 2014 07:00

Określany jako kąśliwy i wymagający, jednak swoją charyzmą oraz pomysłowością w mgnieniu oka zdobył uznanie w sferze designu, a jego projekty są milowymi kamieniami w historii wzornictwa.

Czołowy twórca amerykańskiego modernizmu. Kształcił się na Uniwersytecie Yale na kierunku architektury i sztuk pięknych, a także na uczelniach wyższych w Waszyngtonie i Rzymie. Już w trakcie studiów fascynowało go rzemiosło przemysłowe. Dzięki swoim częstym podróżom, które miały charakter naukowy, miał okazję poznać Miesa van der Roha czy Le Voubusiera – wielkie sławy ówczesnego modernizmu. George Nelson czerpał inspirację z ich dokonań, zdobywając tym samym kolejne cenne umiejętności. Po sakończonych studiach założył własne studio projektowe, a także został redaktorem naczelnym magazynu „Architektural Forum”. Doceniany w świecie designu projektant został w 1945 r. dyrektorem artystycznym Herman Miller Furniture, o co poprosił go sam właściciel fabryki. Pełniąc stanowisko dyrektora zatrudnił braci Raya oraz Charlesa Eamesów, którzy do dziś są opisywani jako czołowi przedstawiciele modernizmu amerykańskiego, na równi z Georgem Nelsonem.

Nie podlega wątpliwości, że naówczas George Nelson był jedną z ważniejszych osób w świecie designu. Był nie tylko redaktorem opiniotwórczych periodyków, ale także wykładowcą, autorem wielu książek oraz organizatorem branżowych konferencji.  

Projekty wiecznie żywe

Do najbardziej znanych jego projektów należą lampy. Stworzona w 1974 r. kolekcja „Bubble Lamps” zachwyciła odbiorców i momentalnie zdobyła ich uznanie, co potwierdza ich produkcja trwająca – bagatela – 29 lat. To wynik niezwykły, a tym samym ogromne osiągnięcie.  1956 r. przyniósł Georgowi Nelsonowi kolejny sukces. Była to zaprojektowana wraz z Irving Harper sofa „Marshmallow”. Był to bez wątpienia pierwszy przejaw pop-artu w świecie designu, a sofa na stałe wpisała się do historii wzornictwa.

George Nelson do dziś jest inspiracją dla wielu współczesnych twórców przemysłowego wzornictwa, a projekty jego autorstwa nadal są sprzedawane. Oferuje je firma Vitra.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA