Meble.com.pl - komfort na miarę

Projekt Benedicto. Fot. Archiwum

Hiszpański mistrz designu wkrótce w Polsce

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Warszawa Kraków i Cieszyn będą pod koniec listopada gościły hiszpańskiego designera, Ramóna Benedito.

Tematy wystąpień:
- Warszawa (20 listopada) i Kraków (21 listopada): wykład "100 lat designu barcelońskiego"; traktujący o najbardziej charakterystycznych budynkach i elementach architektury miejskiej Barcelony (np. Casa Batllo)
- Cieszyn (22 i 23 listopada): wykłady będą wzbogacone o prezentację pt. "Formy przemysłowe", dzięki której zobaczymy wydruki projektów i zdjęcia gotowych wyrobów dotyczące sposobów i technik projektowania, podejścia do nowych zastosowań znanych produktów; poza tym zaplanowana jest dyskusja warsztatowa "Nowa kultura łazienki"; traktująca o zmianach tendencji w użytkowaniu łazienki.
Spotkania dedykowane są przede wszystkim architektom, designerom, projektantom wnętrz, a także studentom kierunków architektonicznych i artystycznych, związanych z projektowaniem wnętrz oraz sztuką użytkową. Będzie im towarzyszła wystawa realizacji projektanta.

Ramón Benedito
Ramón Benedito należy do najznakomitszych współczesnych designerów. Zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego, był też uczestnikiem wielu prestiżowych wystaw o międzynarodowym znaczeniu. Ale przede wszystkim przemienił liczne wnętrza mieszkalne i przestrzeń publiczną w miejsca niezwykłe: oryginalne a zarazem komfortowe.
Benedito urodził się w 1949 roku w Barcelonie. Studiował w słynnej barcelońskiej Szkole Designu Elisava. Na początku swojej kariery jako tworzywa do swoich prac używał plastiku, jednak w latach 80. zajął się projektowaniem przedmiotów dla branży telekomunikacyjnej i mikroelektroniki. Jego twórczość – dzięki nietypowemu połączeniu delikatności i rygorystycznych zasad – zaczęła być dostrzegana na całym świecie.

W 1973 roku założył funkcjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, zajmujące się projektowaniem elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, narzędzi technicznych i naukowych oraz oświetlenia. W 1984 roku razem z Josepem Puigem i Lluísem Morillasem, Benedito stworzył eksperymentatorski zespół designerski Transatlantic. W latach 80. artyści ci stanowili grupę bezkompromisowych osobowości w świecie hiszpańskiej sztuki designu. Grupa rozpadła się w 1989 roku, ale Benedito w swojej dalszej karierze był wierny jej ideom: nieustannym poszukiwaniom i eksperymentowaniu z formą.
Twórczość Ramóna Benedito została prędko dostrzeżona, już w 1982 roku autora uhonorowano cenną Premio a la Innovación Tecnológica w kategorii design przemysłowy, w 1991 roku – Premio Valencia Innovación. W latach 1986, 1995, 1997 i 2000 zdobył nagrodę prestiżowego stowarzyszenia projektantów ADI-FAD. Ukoronowaniem serii wyróżnień była Narodowa Nagroda za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño) – najwyższe wyróżnienie w hiszpańskim świecie designu, które otrzymał w 1992 roku. Benedito wykłada na wielu znanych i prestiżowych uczelniach oraz w szkołach projektowania, jak Eina, Elisava, BCD (Barcelona Center of Design), Escuela de Artes y Técnicas de la Moda oraz UPC (Politechnical University of Catalonia). Jest także uczestnikiem licznych międzynarodowych seminariów i konferencji naukowych. Spośród jego osiągnięć należy wymienić również członkowstwo w zarządzie ADP (Association of Professional Designers) oraz w Komitecie Naukowym Istituto Europeo di Design. Prace tego artysty można podziwiać w wielu galeriach na całym świecie, a także cieszyć się nimi we wnętrzach mieszkalnych.
Benedito pracował z licznymi firmami, m.in. Xerox i Carlsberg, jednak największe znaczenie dla jego kariery miała współpraca z firmą Roca, dla której wykonał kilka projektów obecnie bardzo popularnych produktów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA