Meble.com.pl - komfort na miarę

Tomasz Wagner. Fot. Archiwum projektanta

Inspiracja czai się wszędzie, zwłaszcza w codzienności...

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 20 gru 2013 09:34

Tomasz Wagner, projektant mebli, wnętrz i przedmiotów użytkowych, jest otwarty na wszelkie, nawet najdziwniejsze pomysły i zlecenia, nie stroni ani od nietypowych materiałów, ani też od tych najbardziej tradycyjnych. Inspiracje czerpie z życia, ze zwyczajnej codzienności, którą swoimi projektami próbuje zmienić na lepsze...

Jest projektantem i wykonawcą mebli, jak sam mówi – "od zawsze". Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi (formy użytkowe) z tytułem technik – plastyk ze specjalnością zabawkarstwo, w 2003 roku ukończył Wydział Wzornictwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 2004 roku pracuje jako asystent w Pracowni Projektowania Produktu, a także Kształtowania Technologicznego. Wiele czasu w swoich najmłodszych latach Tomasz spędzał w pracowni swojego taty, który był stolarzem. To właśnie u niego w zakładzie próbował swoich sił i wykonywał pierwsze prace. Z biegiem lat rozwinęło się u niego twórcze spojrzenie na projektowanie, które przerodziło się w wielką pasję.

Jako twórca mebli, ma praktyczne podejście do życia. Wzorce czerpie z rutynowych, zwyczajnych ludzkich potrzeb. Inspiracja czai się wszędzie. Zwłaszcza w niewygodach codzienności. Nie ma w tym nic romantycznego, jestem raczej zagorzałym pragmatykiem. - mówi.

Tomasza interesuje głównie projektowanie mebli i sprzętu AGD. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz, scenografii do przedstawień teatralnych, videoclipów do reklam TV. Podkreśla jednak, że nie jest niewolnikiem żadnego nurtu czy stylu estetycznego. Stara się być otwarty, chociaż nie zawsze tak było.

Na pytanie o obecne trendy w meblarstwie, w opinii projektanta odpowiada niemal każdy magazyn poświęcony architekturze wnętrz. Ale ma on na ten temat również swoje zdanie. Mam wrażenie, że oprócz modnego wciąż minimalizmu, wraca do łask wzornictwo lat 50/60tych, a także można zauważyć silny nurt nawiązujący do lat międzywojennych i stylu art deco. Klienci są bardzo różni, generalnie można wyróżnić dwie grupy: „nowocześni”, czyli zainteresowani meblami z tworzyw sztucznych, „tradycyjni”- ceniący najbardziej drewno. Są też oczywiście tacy, którzy lubią niekonwencjonalne łączenie tworzyw z materiałami naturalnymi, co niewątpliwie stanowi ciekawe wyzwanie. Ja najbardziej lubię projektować w drewnie, ma ono w sobie coś szlachetnego, chociaż nie jest tak plastyczne jak tworzywa. - dodaje Tomasz Wagner.

Czy projektanta można nazwać artystą? Zdaniem naszego rozmówcy, jak najbardziej tak. Chociaż z niektórymi projektami bywa różnie – czasami widać w nich przerost formy nad treścią. Mają za zadanie przede wszystkim szokować wyglądem, a nie być użytecznymi. - tłumaczy projektant.
Czy jest to zdrowe i dobre podejście? W niektórych przypadkach można puścić wodze fantazji w temacie projektowania, zapominając choć na chwilę o funkcjonalności i względach praktycznych. W przypadku Tomasza nie dotyczy to jednak mebli, a zapotrzebowania na specyficzne zamówienia.

Tomasz Wagner nie ma swego ulubionego projektu. Ma też nadzieję, że największy sukces jest jeszcze przed nim. Wprawdzie darzy niektóre projekty sympatią i sentymentem, ale żadnego nie uważa za doskonały. Do jego osiągnięć można zaliczyć między innymi: I nagrodę w konkursie "Muratora" na nowy projekt frontów kuchennych w 1999 roku, I i II nagrodę w konkursie "Dach przyszłości" za nowy typ blachy falistej na dachy, organizowanym przez Rautaruukki Polska, a także nagrody i wyróżnienia za projekty lamp, systemów audio, samochodu campingowego, świecznika, nożna do jajek, sztućców itd.

Dom projektanta bogaty jest w artykuły jego autorstwa, od mebli po różne drobiazgi. To miejsce oprócz jego strony internetowej www.tomaszwagner.com, jest terytorium, gdzie można zapoznać się z dziełami autora. Jego mebli nie można znaleźć na stałych ekspozycjach, ponieważ najczęściej projektuje on tylko pojedyncze egzemplarze na konkretne zamówienia. Obecnie Tomasz pracuje nad serią lamp, a jego najbliższe plany związane są z eksperymentami z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i jego najnowszego nabytku, mianowicie – maszyny do termoformowania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA