Meble.com.pl - komfort na miarę

Podczas panelu dyskutowano o tym, jak zaprojektować kuchnię oraz osiągnąć idealny kompromis podczas łączenia designu i funkcjonalności tej przestrzeni. Fot. Rehau

Jak zaprojektować ponadczasową i funkcjonalną kuchnię? Mamy odpowiedz !

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 26 lis 2014 11:40 (aktualizacja: 27 lis 2014 08:16)

Czym jest dzisiaj kuchnia? Jaką rolę pełni? Jak jak przygotować projekt na funkcjonalna kuchnie? Odpowiedzi na te, i inne pytania szukali specjaliści branży wykończenia i aranżacji wnętrz podczas panelu zorganizowanego prze firmy WFM Kuchnie oraz Rehau.

Dyskusja panelowa, która odbyła się 16 października w wolsztyńskim salonie WFM Kuchnie poświęcona była wymianie poglądów dotyczących uwarunkowań miejsca i funkcji kuchni. Celem dyskusji, w której wzięli udział architekci, projektanci, inwestorzy oraz eksperci firm Rehau i WFM kuchnie było znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaką rolę pełni dziś kuchnia?

Podczas dyskusji wyszło na jaw, że odpowiedz na to pytanie nie jest prosta, a to dlatego, że znaczenie tego pomieszczenia oraz jego funkcje nieustannie ewoluują. Dziś kuchnia jest nie tylko miejscem przygotowywania i spożywania posiłków, ale także miejscem spotkań domowników oraz ich gości. 

Udało się natomiast ustalić 5 najważniejszych etapów profesjonalnego przygotowania projektu kuchni. Fundamentem jest rozmowa z klientem, która pozwoli określić potrzeby jego i jego rodziny. Pomoże to określić nie tylko możliwości wnętrza, ale też to jak często korzysta on z kuchni i w jakich celach. Podczas rozmów specjalista powinien więc pytać o wielkość rodziny, o częstotliwość i wielkość zakupów, o zwyczaje związane z gotowaniem i jedzeniem, a także o takie szczegóły, czy klient jest prawo czy leworęczny. To wszystko pozwoli zaprojektować kuchnię „na miarę”.

Ważna jest również analiza przestrzeni, w której ona powstanie. Obejmuje to zarówno informacje o rozmieszczeniu przyłączy takich jak woda, prąd czy kominy, jak i pobranie dokładnych wymiarów i wysokości parapetów, okien, spiżarni oraz pozycji stołu. Równie istotną kwestią jest ergonomia rozmieszczenia szafek i sprzętów w szafkach. Sytuacja idealna to taka, kiedy można projektować dom zaczynając od wnętrza - czyli najkorzystniej byłoby, gdyby udało się najpierw zaprojektować kuchnię, a następnie ją obudować, w myśl zasady od wnętrza do zewnątrz.

Kolejny etap to dobór stylu i kolorystyki kuchni. Za ostatni - piąty - etap projektanci uznali estetyczne poukładanie tego, co zostało już ustalone i zadbanie o wygląd kuchni. Na tym etapie nawet pozornie najdrobniejszy szczegół może zdecydować o efekcie końcowym. Doskonałym przykładem są fronty oraz obrzeża szafek, które są wybierane przez klienta z szerokiej oferty wzorów.

W dyskusji panelowej uczestniczyli:

Lidia i Radek Ostrowscy (Ostrowscy Design Poznań), Renata Szkudlarek (Inwestor), Maciej Szkudlarek (Architekt Poznań), Rafał Majewski, Bartosz Burnat, Krzysztof Wichłacz (projektanci z salonów WFM kuchnie),  Marcin Konicki (UA Poznań), Michał Reck i Andrzej Dubil (Rehau), Ireneusz Szczypski i Piotr Matuk (WFM Kuchnie). 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA