Meble.com.pl - komfort na miarę

Antyczne siedzisko, po renowacji Fot. Artur Leśny

"Już ponad 14 lat odmładzamy antyki" – galeria rękodzieła

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 23 lip 2014 09:28 (aktualizacja: 31 lip 2014 08:24)

Główną działalnością Artura Leśnego jest renowacja i naprawa mebli antycznych "z duszą", a także fortepianów i pianin. Każdy mebel to nowe wyzwanie i wielka satysfakcja po zakończeniu pracy.

Skąd wziął się pomysł na zajęcie się renowacją mebli?

To nie pomysł, to pasja od młodych lat. Gdy byłem nastolatkiem, już interesowały mnie stare meble, przedmioty z czasów przedwojennych i powojennych. Kiedy uczęszczałem do technikum meblowego, rodzice dostali od znajomych starą komodę w stylu Art Deco. I to był pierwszy mebel, który odnowiłem. Nie miałem wtedy wiedzy fachowej, więc oczyściłem komodę i pomalowałem czarnym lakierem samochodowym. Wyglądało to całkiem ładnie. Jednak po latach praktyki, przywróciłem jej dawny urok. Komoda jest teraz piękna, jest ozdobą naszego salonu. Pierwszą wiedzę fachową zdobywałem w firmie zajmującej się renowacją fortepianów i pianin. Przez kilka lat doskonaliłem swoje umiejętności, które z czasem przekazywałem młodym pracownikom, próbując zarazić ich miłością do antyków. Nieustająca fascynacja starymi meblami powoduje, że wciąż je odnawiam.

Osoby, które zajmują się odnawianiem mebli, podkreślają, że przywracają im życie. Co wyjątkowego jest w takich meblach?

Jeśli odnawianie starych mebli jest pasją, to czuje się od takich mebli powiew lat minionych, to tak jakby człowiek przenosił się do czasów pałacowej świetności, to dreszcz emocji, wielka fascynacja i ciekawość za każdym razem, jaki będzie efekt końcowy. Mówimy, że meble mają duszę, ponieważ wiele „widziały”, kryją w sobie historię przez nas nieznaną, a której choć przez chwilę możemy dotknąć. Im meble starsze, bardziej zniszczone z tym większą fascynacją do nich podchodzę i robię wszystko, aby wyglądały jak dawniej.

Na czym polega proces renowacji?

Proces renowacji jest trochę mozolny, pracochłonny i nie każdy ma do tego cierpliwość. W mojej pracowni meble wstępnie przechodzą dokładną ocenę. Często stare meble są zniszczone przez robaki, dlatego są w pierwszej kolejności rozkładane na części pierwsze i pokrywane środkiem, który niszczy korniki. Następna czynność to dokładne oczyszczenie mebla ze starych lakierów, farb i dorobienie brakujących rzeźb, czasami oklejanie nowym fornirem. Na życzenie Klienta, na meblach umieszczam intarsję i zmieniam wygląd, choć forma jest zachowana. Po stolarskiej obróbce dobiera się kolor i lakieruje. Jeśli okucia mebli są sprawne, też są polerowane i ponownie montowane. Tak odświeżony mebel może posłużyć kolejnym pokoleniom.

Czy dawniej robiono meble lepsze jakościowo? Czym różnią się meble wyrabiane przed laty od dzisiejszych nowości rynkowych?

Z tego co obserwuję, coraz więcej osób docenia piękno i trwałość starych mebli. Meble nowoczesne produkowane są zazwyczaj taśmowo z płyt wiórowych, które nigdy nie dorównają meblom drewnianym. Meble produkowane obecnie, po kilku przenoszeniach nie dają się równo ustawić, często wypadają zawiasy, rozklejają się itp. Komody, szafy, stoły naszych dziadów były rękodziełem, wykonane z drewna, starymi, ale dużo bardziej trwałymi metodami. Dlatego do dziś możemy je podziwiać. Wiele osób nie docenia jednak rękodzieła. My uruchomiliśmy sklep internetowy, gdzie można kupić ręcznie wykonane wyroby. Takie meble mogą być piękną ozdobą domów przez długie lata.

Jakie najciekawsze meble Państwo odrestaurowywali?

Najstarszym meblem był stół z numerem 2, wyprodukowany w stolarni Antoniego Tabaki w Swarzędzu. W roku 1921 warsztat Antoniego Tabaki zatrudniał 30 ludzi i ograniczał się do produkcji krzeseł i stołów wszelkich typów. Była to doskonale zorganizowana fabryka, która wkrótce zdobyła szerokie rynki zbytu, nie tylko w kraju lecz i poza jego granicami. Między innymi eksportowano do Niemiec, Turcji a nawet Holandii, słynącej historycznie z wyrobu mebli. We wrześniu 1939 r. na mocy decyzji okupanta hitlerowskiego Wirtschafts Kammer Warthegau – bracia Irschik, prawdopodobnie Balten Deutsche, przejęli fabrykę, a właściciel, Antoni Tabaka wraz z rodziną zostali wysiedleni do Warszawy. I właśnie to jest fascynujące w starych meblach, że z każdym z nich wiąże się czyjaś historia, czyjeś życie.

Co bierze się pod uwagę, przy obliczaniu kosztorysu samego procesu przywracającego mebel do stanu używalności?

Do każdego mebla wykonuje się odrębny kosztorys. Pod uwagę bierze się wielkość mebla, stopień zniszczenia, ilość elementów rzeźbionych itp. Renowacja nie jest tania, ze względu na wkład pracy jaki trzeba włożyć, aby przywrócić dawną świetność.

Czy na rynku, jest duże zainteresowanie meblami odnowionymi?

Z racji ceny starych mebli, kosztu renowacji nie są to meble często spotykane w naszych domach. Urządzenie mieszkania w stylowym klimacie wiąże się z kosztami wyższymi niż zakup nowoczesnych mebli. Mam jednak wrażenie, że stare meble coraz chętniej są doceniane i kupowane przez ludzi młodych. Uważam, że zawsze będą miłośnicy antyków.

Jakie meble najczęściej Państwo odnawiają? Jaki mebel był do tej pory najtrudniejszy do odrestaurowania?

Najczęściej odnawiane meble to komody, stoły i fortepiany. Najtrudniejszy do renowacji, był fortepian, który był cały oklejany intarsją. Najpierw robiłem szablony z każdego elementu fortepianu. Szablony wysłane zostały do Włoch, tam została wykonana intarsja, którą musiałem bezbłędnie okleić cały fortepian. Nie można było się pomylić w jej nakładaniu nawet o milimetry, ponieważ wzory musiały być idealnie zgrane. Jednak udało się, wyszło z tego istne dzieło sztuki.

Kto korzysta z takich usług? Kim są Państwa klienci?

No cóż, nie będę ukrywał, że klienci to głównie osoby zamożne. Urządzenie pomieszczeń w stylowe meble to dość duży wydatek. Meble jakie odnawiałem trafiały do restauracji – dworków, kancelarii, biur, gabinetów, teatrów, filharmonii a także do prywatnych domów.

Dziękuję za rozmowę.

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA