Meble.com.pl - komfort na miarę

Rodzina mebli "Capitello". Fot Gufram

Kontrowersyjni projektanci z włoskim rodowodem

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 26 gru 2013 15:40

Zaprojektować ładny i funkcjonalny mebel to trudna sztuka. Jednak wymyślić taki, by był jednocześnie kontrowersyjny w swojej formie to już nie lada wyzwanie. Marka Gufram to potrafi!

Włoskie wzornictwo znane jest z nietuzinkowej stylistyki, a projektanci są wyjątkowo śmiali w swoich pomysłach. Metkę absolutnego lidera w dziedzinie lansowania ikon włoskiego designu posiada marka Gufram. Do najdziwniejszych projektów sztuki użytkowej wyprodukowanej przez markę Gufram należy wieszak "Cactus", zaprojektowany w 1972 roku przez Guide Drocco oraz Franco Mello. Ten wesoły, dekoracyjny element całkowicie obalił granice między wnętrzem a otwartą przestrzenią. Nie da się zinterpretować go jednoznacznie, jest podważeniem statycznego i sztywnego świata projektowania wnętrz. Jego wygląd nasuwa na myśl wizerunek ironicznego totemu, ale projektanci twierdzą, że oprócz funkcji dekoracyjnej może on pełnić także funkcje użytkowe.

Na domowym "trawniku"

Wielbiciele sztuki malarskiej mają obraz „Śniadanie na trawie” stworzony przez wybitnego, francuskiego malarza ÉdouardaManeta, zaś Ci, którzy lubują się we współczesnym wzornictwie użytkowym mogą cieszyć się niemalże prawdziwym wylegiwaniem na trawie dzięki fotelowi "Pratone". Trawa w fotelu "Pratone" wykonana jest z miękkiego poliuretanu, a użytkownik może się wręcz zapaść w niej i układać w najróżniejszych pozycjach. Zaprojektowany przez turyńską grupę projektantów - Giorgio Cerretti, Pietro Derossi, Carlo Gianmarco, Riccardo Rosso i Maurizio Vogliazzo – model fotela jest bardzo radykalnym projektem, który pozwala użytkownikom uwolnić się od zwykłych, przyziemnych zachowań podczas wypoczynku. "Pratone" marki Gufram uznany został za arcydzieło włoskiego wzornictwa i umieszczony na Top Liście jako jeden ze 100 obiektów, które stworzyły historię designu.

Pomysły zaczerpnięte z życia

Wśród niebywale dziwnych projektów włoskich projektantów znajdziemy także mebel o nazwie "Massolo", zaprojektowany przez Piero Giliardi. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być oszlifowanym kamieniem lub olbrzymią cegłą w rzeczywistości jest… fotelem. Można go także używać jako stolika do kawy bądź zwyczajnego elementu dekoracyjnego. Pierwsze skojarzenia jakie wiążą się z tym projektem to słowa: masywny, brudny, ciężki. Dokładnie taki, jaki jest w swoim wyglądzie głaz. Jednak sam projekt jest przede wszystkim wizualną pułapką, bowiem wykonany z poliuretanu wcale nie jest ciężki i da się łatwo przenosić. "Massolo" to kolejny wybitny, wzorniczy paradoks, który został wylansowany przez włoską markę Gufram. W niezwykłej ofercie firmy znajdziemy także meble do siedzenia o bryle greckiej kolumny, leśnych kamieni czy też ludzkiej głowy. Wszystkie równie kontorwersyjne, co doskonałe w swojej estetyce.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA