Sofa firmy Bretz. Fot. Archiwum

Sofa firmy Bretz. Fot. Archiwum

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

Kontur, geometria i kolor

Masywna forma o geometrycznych bądź organicznych liniach, stonowana bądź intensywna kolorystyka oraz mocny „kontur” to m.in. dominujące wyznaczniki stylistyczne modnych mebli wypoczynkowych.

Projektanci wciąż sięgają po inspiracje do wzornictwa lat 60., a także wyposażają sofy w dodatkowe elementy funkcjonalne: półki czy stoliki. Innymi słowy, pomysłów na ciekawe formy nie brakuje, a źródłem inspiracji może być tak naprawdę wszystko.

Aktualnie modne są wyraziste przeszycia, podkreślone kontrastową kolorystyką, pikowania, tworzące wyrafinowane wzory, widoczne guziki dekoracyjne, sute marszczenia. W ofercie firmy Ligne Roset można znaleźć sofę „Ruche”, zaprojektowaną przez Ingę Sempe. Charakteryzuje się ona prostą formą, przypominającą ławę, na siedzisku której znajduje się tapicerowany w ozdobne kwadraty „materac” – można go przesuwać.

Mistrzowskie wręcz pikowania mebli wypoczynkowych odnajdujemy też w ofercie niemieckiej firmy Bretz: „Pompadour”, „Marilyn”, „Mammut”. Tutaj przewija się całe bogactwo rodzaju tkanin, począwszy od tych „pluszowych”, poprzez naturalną skórę, aż do gładkich, połyskliwych, imitujących jedwab, czy tkanin wysoko elastycznych, np. w kolorze metalicznym, nadającym formie kosmiczną i dynamiczną stylizację. Jednocześnie wiodący producenci lansują również meble wypoczynkowe w gładkich, niczym nie ozdobionych, monochromatycznych tkaninach, które doskonale harmonizują z wyraźnie zaznaczonymi geometrycznymi formami.

Nowością firmy Walter Knoll jest m.in. fotel „Jaan”, sofa „Living Landscape” o klasycznej, geometrycznej formie. Z kolei firma Calligaris oferuje sofę „Fashion Supersoft”, zaprojektowaną przez Paolo Lucidiego oraz Lucę Pevere. Masywna bryła, delikatne linie, a także tapicerka gładka, bez jakichkolwiek marszczeń czy guzików, sprawiają, że kojarzy się ona z olbrzymim blokiem kamiennym.

Kontur przede wszystkim

Aktualna oferta mebli tapicerowanych obfituje również w modele, których geometryczną formę zaznaczono wyrazistym przeszyciem w kontrastowym kolorze. Firma Casamilano oferuje kolekcję tapicerowanych krzeseł „Cube family chair” (proj. Paola Navone), o konstrukcji drewnianej, wybarwionej m.in. na kolor hebanu lub kawowego brązu. Tym, co wyróżnia tę kolekcję, jest spokojna, klasyczna forma – odwołanie stylistyczne do lat 60., zestawiona z tapicerką o wyraźnych przeszyciach, kontrastujących kolorystycznie z tkaniną.

W ofercie firmy Casamilano znajduje się także lustro w kształcie... sofy o czarnym, grubo zaznaczonym „obrysowaniu”, co wydaje się być kontynuacją trendu mebli tapicerowanych o wyrazistych przeszyciach. W podobnej stylistyce jest utrzymana kolekcja siedzisk „Bloom”. Kontrast kolorystyczny pomiędzy przeszyciem a tapicerką pozwala zaakcentować masywność lub geometryczność brył, stanowi dominujący element dekoracyjny w przypadku form mało urozmaiconych.

Więcej funkcji, więcej dynamizmu

W segmencie mebli tapicerowanych wciąż modne jest łączenie funkcji wypoczynkowej z innymi, tj. przechowywania (np. dodatkowe półki na książki) czy jedzenia (mini stoliczki, stoliki okolicznościowe zintegrowane z sofą bądź stanowiące uzupełnienie kolekcji). Przykładem rozwiązania tego rodzaju jest model „Mr. Hide” firmy Bonaldo – stolik okolicznościowy + pufy (proj. Max Piva). Minimalistyczna stylistyka modelu „Mr. Hide” kojarzy się z ascetycznymi wnętrzami w tradycyjnym domu japońskim. Jedyną rolę dekoracyjną odgrywa w tym przypadku intensywny kolor – czerwień, podkreślająca geometryczne linie. Prostokątny, biały stolik jest tak skonstruowany, by idealnie pasowały do niego cztery wsuwane pufy. W ten sposób całość jest w pewnym sensie „składana” i tworzy kontynuację stylistyczną i funkcjonalną. Pufy dostępne są zarówno w tkaninie, jak i naturalnej skórze. Prostota prostotą, ale czasami trzeba wprowadzić element dynamizujący formę. Projektant Arik Levy dla firmy Molteni & C stworzył modułowy system siedzisk „Tea Time”, charakteryzujący się nie tylko oszczędnym wzornictwem, lecz właśnie dynamiką formy (podłokietniki fotela jako łagodna fala). Sofa i fotele zachowują geometryczną linię, chociaż lekko złagodzoną „miękkim” konturem.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce