Meble.com.pl - komfort na miarę

Leżanka - fotel pozwala na delikatne kołysanie zarówno na boki oraz do przodu i do tyłu, zapewniając poczucie dryfowania po wodzie. Nadaje się do stosowania wewnątrz / na zewnątrz. Fot. http://danielmichalik.com

Korkowe meble - formą recyklingu. Meble Daniela Michalika

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 02 lut 2014 16:10 (aktualizacja: 03 sty 2014 10:27)

W czasach gdy ekologia jest nadal istotną kwestią, priorytetem staje się często ochrona przyrody, dużą uwagę poświęca się środowisku naturalnemu, rozwiązania nowojorczyka polskiego pochodzenia – Daniela Michalika - są dziś nadal aktualne. Projektant jako surowca do tworzenia mebli, używa portugalskiego korka.

Korek wkrada się do naszego życia coraz śmielej i dzięki swoim właściwościom zdobywa coraz większą popularność. Nowe technologie pozwalają na wykorzystanie korka w dziedzinie budownictwa. Służyć może do ocieplania ścian, wytwarzania okładziny ściennej, a nawet paneli podłogowych. Trzeba zaznaczyć, że jest to materiał całkowicie przetwarzalny i odnawialny. Korek jest pięciokrotnie lżejszy od wody, w 90 % składa się z powietrza. Jest to budulec bardzo elastyczny. Jak mało który materiał do produkcji mebli, nie przepuszcza cieczy ani gazów, odporny jest na działanie ognia, doskonale amortyzuje drgania. Po za tym wygłusza pomieszczenia, nie wchodzi w reakcje chemiczne, nie wchłania wilgoci i nie ulega procesowi gnicia. Korek wyrabiany jest z kory, którą pozyskuje się z drzew rosnących minimum 25 lat, nie niszcząc ich przy tym.

Daniel Michalik z tworzywa korkowego konstruuje funkcjonalne dzieła sztuki użytkowej. Spod jego ręki wychodzą nowoczesne meble, eleganckie elementy wystroju wnętrz oraz niebanalne przedmioty codziennego użytku. Meble autorstwa Michalika nie zawierają praktycznie żadnego elementu tworzywa sztucznego. Wszystko opiera się na naturalnych korkowych łączeniach.

Jednym z najbardziej znanych wytworów artysty jest leżanka w kształcie litery S "Cortiça chaise longue". Pozwala na lekkie kołysanie się do przodu i tyłu, a także na boki. Daje uczucie lekkiego falowania na wodzie. Jest delikatnie wyprofilowana, świetnie współgra z ludzkim ciałem, jest wytrzymała i bardzo wygodna. Nowatorstwo i niebanalny wygląd pasują do niepowtarzalnych nowoczesnych wnętrz. Minimalizm tych mebli harmonizuje z każdym wystrojem. Korek zachowany jest w naturalnym kolorze drewna. Ze względu na jego fakturę i możliwość malowania, lakierowania, a także stylizowania np. na mebel kamienny, stanowi piękną ozdobę. Pasuje więc także - jako kontrastowy element nowoczesności - do wnętrz klasycznych albo w stylu vintage.

Z mebli Daniela Michalika, ukazujących piękno korka można polecić krzesła z oparciami oraz pufy. Krzesła "Tilter chair" są bardzo masywne i zdają egzamin jako meble kuchenne, codziennego użytku, a także ozdoba salonu. Krzesła dziecięce "Cub children's chair", są szerokie i nieco mniejsze. Szlifowane i gładkie po bokach, a chropowate na powierzchni siedziska oraz oparcia, co umożliwia lekki masaż. Pufy "Sway Stool" natomiast, poza ich użytecznością i wyprofilowanym, wygodnym siedziskiem, stanowią piękną ozdobę salonu. Boczne rozcięcia powodują, że pufa reaguje na ruch ciała. Mebel wygląda jak bryła, składana z równych warstw, tworzących stylową figurę. Obydwa meble odnalazłyby się w odważnym, nowym, ale także tradycyjnym wnętrzu.

Korkowe meble Daniela Michalika swoją budową przypominają figury "dotknięte" stylistyką egipską. Artysta własnymi dokonaniami udowadnia każdemu, że materiał korkowy jest zdatny do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, mebli. Zarazem budulec ten jest bardzo wytrzymały i wdzięczny w obróbce. Ograniczeniem dla jego zastosowania jest obecnie – jedynie ludzka wyobraźnia.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA