Meble.com.pl - komfort na miarę

Kto za tym stoi?

  • Autor:
  • 29 cze 2006 00:00

Od współpracy ze znanymi producentami zaczęły się kariery sławnych designerów. Zaufanie do projektanta niejednej firmie pozwoliło wypłynąć na głębokie wody. Bajka? Nie, samo życie, także polskiej branży meblowej.

Od współpracy z Moroso na dobre rozpoczęła się międzynarodowa kariera Patricii Urquioli. Dobrego projektu potrzebuje też przemysł. Długotrwała i efektywna strategia rozwoju przedsiębiorstwa, oparta na takich czynnikach, jak współpraca z najlepszymi projektantami, wykorzystywanie innowacyjnych materiałów i technologii produkcji, różnorodność produktów do tego obserwacja zjawisk społecznych i zmian rynkowych – z realizacji tych założeń wyrosła pozycja firmy Zanotta. Można się spierać, czy od tej włoskiej marki, mniej czy bardziej znane są nazwiska współpracujących z nią projektantów, takich jak Joe Colombo, Achille Castiglioni czy Ross Lovegrove.

Jak wielu polskich projektantów marzy o możliwości realizacji zawodowej na taką skalę? Wydaje się, że mają oni dużo pokory w udzielaniu odpowiedzi na pytanie: kto kreuje u nas trendy? Można tak sądzić, jeśli mimo ambicji kreowania mody pozostaje świadomość, że ostateczni odbiorcy ulegają jej lub nie, i że to ich wybór decyduje o tym, co stanie się trendem.

Wszystko się może zdarzyć?

Mój dobry gust jest niezależny i podróżuje według swoich reguł, może być także złym gustem – który z producentów mebli zdecydowałby się na współpracę z kimś myślącym w ten sposób? Wydaje się, że do takiej decyzji potrzebna byłaby spora dawka szaleństwa oraz całkowite zaufanie do projektanta. A jednak, świat jest gotowy na przyjęcie niebanalnych, a jednocześnie funkcjonalnych projektów. Świadczy o tym rynkowy sukces produktów zaprojektowanych przez autora cytowanej wypowiedzi, nie kogo innego, a samego Alessandro Mendiniego.

Jak wynika z opinii polskich producentów mebli, dobry warsztat projektanta powinien się składać nie tylko z otwartej głowy, ale też z wiedzy technologicznej. Dla własnego dobra powinien też sprawnie poruszać się po zagadnieniach prawnych, szczególnie tych dotyczących praw autorskich i patentowych. Pożądana jest zarówno znajomość światowych tendencji wzorniczych, jak również oferty firmy, dla której powstaje projekt.
Nie jest tajemnicą, że część krajowych producentów preferuje prowadzenie własnych działów projektowych. Istnieje też rynek pracy dla niezależnych projektantów. Nie ma jednak jednej, optymalnej formy korzystania z designerskich pomysłów. Trafnie obrazuje to odniesienie do faktu, że są firmy, których kadra zarządzająca jest na trwałe zatrudniona w strukturach firmy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy potrzebna jest spojrzenie menedżera z zewnątrz.

Zdecydowanie tak lub nie

Na pracy własnego działu projektowego bazuje Grupa Forte. Projektantami są w większości absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z takich kierunków, jak wzornictwo przemysłowe lub architektura. Jochen Horn, członek Zarządu Fabryk Mebli Forte i osoba odpowiedzialna za rozwój produktu w grupie, jest zdania, że sprawdza się, przyjęty wiele lat temu, model własnych działów projektowych. Projektant, który od wielu lat związany jest z naszą firmą, doskonale czuje rynek i potrzeby klienta, zarówno polskiego, jak i zagranicznego. Projektantowi zewnętrznemu, pracującego dla wielu zleceniodawców – naszym zdaniem – generalnie znacznie trudniej będzie tak dobrze zrozumieć firmę, jej filozofię produktu, pozycjonowanie na rynku, jak i klientów, do których firma kieruje swoje meble. Nie znaczy to, że nie jesteśmy otwarci na pomysły projektowe spoza firmy – wyjaśnia. Dodatkowo, na korzyść prowadzenia własnego działu projektowego przemawia fakt, że Forte jest przedsiębiorstwem działającym na wielu rynkach europejskich, na których sprzedają się zupełnie różne meble. Obowiązujące na nich tendencje obserwują nie tylko handlowcy. Czasami potrzebna jest bardzo szybka reakcja projektanta, abyśmy to my, jako pierwsi na rynku wprowadzili nowy wzór – podkreśla Jochen Horn.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA