Meble.com.pl - komfort na miarę

Ryflowane elementy frontów dają wrażenie naturalnego, nieoszlifowanego drewna. Fot. BRW

Kwiaty, ogień i morskie fale – meble, które współgrają z naturą

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 07 marz 2014 07:35 (aktualizacja: 12 marz 2014 12:39)

Stołki nadgryzione przez bobra lub ogień płonący we wnętrzu mebla to tylko kilka pomysłów projektantów i producentów, którzy oferują meble inspirowane naturalnym środowiskiem.

Inspiracje czają się wszędzie, a na pewno w otaczającym świecie, który ilością barw i form zaskakuje na każdym kroku. Projektanci często korzystają z uroków natury, wzorując na niej swoje projekty. Czasem są to elementy, które wskazują na produkcję zgodną z zasadami ekologii, a innym razem produkt jest absolutnym odzwierciedleniem świata rzeczywistego. Doskonałym tego przykładem jest hiszpański projektant Maximo Riera, który stworzył kolekcję niecodziennych krzeseł „Animal chair”. Do kolekcji należą modele, które swoim wyglądem przypominają wielorybi ogon wyłaniający się znad tafli wody lub głowonoga z wijącymi się po podłodze mackami.

Nadgryziony stołek

Polscy projektanci także czerpią inspirację z natury, jednak wydają się być bardziej powściągliwi w swoich projektach niż wspomniany wcześniej hiszpański designer. Przykładem jest zabawny stołek „Bobra Robota” stworzony przez duet projektantów z Mowo Studio. Inspiracją do zaprojektowania stołka były pogryzione przez bobry pnie drzewa. Stołki nie tylko są oryginalne, ale też niepowtarzalne, bowiem każdy z nich jest wykonywany ręcznie. Mimo wyraźnemu zwężeniu środkowej części stołka, jest on stabilny, a dodatkowo wygląda „szczuplej” i mniej masywnie niż zwyczajny pień drzewa.

Łóżko otulone morskimi falami

Równie ciekawą inspiracją zaczerpniętą z natury jest łóżko marki Gie-el „Organique Bed”. Jak sama nazwa wskazuje inspiracją do stworzenia łóżka były organiczne formy świata przyrody. Miękkie i łagodne krzywizny widoczne na ramie nawiązują do kształtów fali, a harmonia struktury powtarzających się łuków oraz warstw drewna jest doskonałym odejściem od prostej formy.

Ogień płonący w … witrynie

Zupełnie nowym i zaskakującym projektem, który czerpie z naturalnego środowiska jest kolekcja mebli „Teo”, którą firma Paged Meble zaprezentowała na targach Meble Polska 2014. System mebli skrzyniowych, w których został zamontowany bio kominek to dobre rozwiązanie do mieszkań w blokach, w których o prawdziwym kominku można tylko pomarzyć, a ekologiczne nie zawsze wiadomo jak zaaranżować. Problem rozwiązuje się sam przy pomocy mebli „Teo”. Dodatkowo jasna kolorystyka i piękne, zaokrąglone usłojenie forniru sprawiają, że meble wyglądają wyjątkowo naturalnie, niczym surowe drewno. Inspirowane naturą i naturalnością drewna są także meble z kolekcji „Raflo” Black Red White. To kolekcja bardzo nowoczesna i skromna jednocześnie. Specjalna technika frezowania pozwoliła uzyskać nieregularną powierzchnię, która nawiązuje do piękna surowego drewna oraz ekologicznego stylu życia. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA