Szezlong LC4 firmy Cassina. Projekt: Le Corbusier. Fot. Cassina

Szezlong LC4 firmy Cassina. Projekt: Le Corbusier. Fot. Cassina

  • Autor: mg
  • 11 kwi 2018 13:20 (aktualizacja: 12 kwi 2018 12:53)

Le Corbusier: zobacz słynne meble "papieża modernizmu"!

Le Corbusier to architekt, który jak żaden inny zrewolucjonizował postrzeganie współczesnej architektury, choć w praktyce nie skończył żadnej szkoły architektonicznej. Jednocześnie projektował meble - wiele z nich zyskało status ikon designu. Zobaczcie najsłynniejsze z nich.

Genialny architekt, twórca idei jednostki mieszkaniowej i mieszkania postrzeganego jako maszyna, był osobą o rozlicznych talentach. W latach 20. XX wieku współtworzył nowy nurt malarski zwany puryzmem, chętnie też rzeźbił, a także projektował meble. W przypadku tych ostatnich wiele zawdzięczał znajomości z Miesem van der Rohem i Walterem Gropiusem, późniejszym twórcą Bauhausu, słynnej szkoły projektowania.

Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris) jest twórcą wielu projektów mebli uznawanych dziś za klasykę współczesnego wzornictwa. W latach dwudziestych zaprojektował wspólnie z Charlotte Perriand i Pierre’em Jeanneretem serię mebli, które miały służyć jako wyposażenie jego budynków. Meble, które Le Corbusier określał mianem „wyposażenia mieszkaniowego”, były podporządkowane tym samym zasadom co projekty architektoniczne – mają prostą, zgeometryzowaną formę, a ich najważniejszą cechą jest funkcjonalność.

Za najbardziej rozpoznawalne jego projekty uznawane są szezlong z regulowanym oparciem L4 oraz krzesło LC-2, które ma kształt sześcianu składającego się z zewnętrznego stelażu z chromowanej stali, w którym umieszczone są skórzane poduchy.

W latach pięćdziesiątych Le Corbusier zaprojektował również kolekcję mebli drewnianych do swoich powojennych budynków. Wykonane z naturalnych materiałów meble modułowe przywodzą na myśl dzieła współczesnych designerów. Zresztą jego projekty wciąż inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce