Meble.com.pl - komfort na miarę

Fot. ŁDF

Łódź Design Festival. Co się wydarzy w tym roku?

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 08 paź 2014 10:03 (aktualizacja: 09 paź 2014 08:04)

Hasło tegorocznej edycji Łódź Design Festival brzmi "Brave New World". Co to znaczy? O tym będzie można się przekonać już od 9 października, odwiedzając wystawy oraz warsztaty tegorocznego festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu projektanci oraz zaproszeni kuratorzy poruszać się będą na osi konstrukcja-dekonstrukcja rozumianych jako dwie taktyki, sposoby myślenia w odniesieniu do pracy projektowej. Pierwsza z nich oznacza tworzenie i przekładanie języka nauki, technologii czy nowych wynalazków na naszą codzienność. Druga przywracanie, rozkładanie i ponowne składanie idei już istniejących funkcjonujących w światowym obiegu.
To, czy uda się przedstawić działania projektowe przyczyniające się do budowania „Brave New World” śledzić będzie można już od jutra.

W programie głównym przewidziano także wiele ciekawych wystaw:

Brave Fixed World - Łatwy dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową zaowocowały obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, a co za tym idzie - wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Galeria "Brave Fixed World" poświęcona jest ‘poprawkom’ wprowadzanym w życie na wielu płaszczyznach, począwszy od naprawiania przedmiotów zepsutych i celebrowania tego procesu, po dostosowywanie rzeczy do własnych potrzeb.

Strefa Testów - Kuratorem wystawy jest grupa projektowa Tabanda. Przekaz Strefy Testów jest prosty, chodzi o oswajanie tworzywa: drewna, papieru, metalu i tekstyliów. To możliwość testowania właściwości, sprawdzania potencjału każdego z nich oraz kreatywne wykorzystywanie do budowania i konstruowania wg własnego pomysłu.

City Lust - Kuratorem tej wystawy jest Charlie Koolhaas. Będzie to instalacja artystki prezentowana w Łodzi, o postaci wielkoformatowej tekturowej książki, która po rozstawieniu osiąga długość 25 metrów. Widzowie spacerować będą wzdłuż ekspozycji, na której w formie odpowiednio pomniejszonych budynków i trotuarów rysuje się miejski pejzaż uliczny łączący w jeden kolaż wszystkie pięć miast.

NASZ - Kuratorami wystawy są Gosia Rygalik oraz Tomek Rygalik. NASZ to kameralna, przekrojowa kolekcja współczesnego wzornictwa, na którą składają się przedmioty zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Jest spójna, a jednocześnie wielowątkowa, oddziałująca na wielu płaszczyznach. Współtworzą ją uznani projektanci produktu, grafiki użytkowej, ilustracji, typografii oraz multimediów, studenci wzornictwa, a także producenci i rzemieślnicy.

Resolute - Design Changes - Wystawa bada aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów. Za pośrednictwem swoich dynamicznych projektów, twórcy ci starają się wnieść wkład w proces zmian zachodzących w społeczeństwie i samej branży. Wykorzystując moderację, inspirację i zaangażowanie, zachęcają ludzi do kształtowania swoich opinii oraz stymulują ich do działania.

Medusa Design Projects - Przez pierwsze dni wystawy Petra Lilja będzie pracowała na terenie Centrum Festiwalowego, wytwarzając biżuterię i zdobiąc ją malowanymi motywami. Na wystawie pokazane zostanie także szkło i lustra autorstwa Petry Lilji, stosującej technikę dekompozycji i remiksowania elementów nowych z materiałem z recyklingu. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA