Meble.com.pl - komfort na miarę

Łódź Design po raz drugi

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Edukacja twórców i konsumentów dobrego designu odbywała się przez zabawę, wykłady, prezentacje i pracę na warsztatach. Co się działo podczas drugiej edycji festiwalu "Łódź Design"?

Łódź rośnie w siłę, chciałoby się powiedzieć po wizycie na międzynarodowym festiwalu designu. Wszystko za sprawą wydarzenia, które z inicjatywy Łódź Art Center odbyło się w dniach 16-31 października 2008 r. w kilku centrach festiwalowych. W organizację licznych i ciekawych wydarzeń włączyli się przedstawiciele władz i liczących się krajowych instytucji kulturalnych (lokalne władze, Ministerstwo Kultury, Narodowe Centrum Kultury, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie), a także firmy m.in. z branży meblowej i wyposażenia wnętrz (Allmendinger, Interprint, Mikomax, Du Pont – marka Corian, Grupa Paradyż, Rehau, Deante).

Obecność przedsiębiorstw, jako sponsorów, ale też organizatorów wystaw i warsztatów, wydaje się naprawdę istotna. Pozwala bowiem wierzyć, że z jednej strony dobre wzornictwo ma szansę znaleźć się w produkcji przemysłowej, z drugiej firmy, których produkty mają odbiorców przemysłowych (np. Interprint), starają się odpowiedzialnie podchodzić do kwestii designu i edukować młodych projektantów, czy to poprzez warsztaty czy też wykłady. Sam festiwal ma zaś na celu prezentację światowych trendów w zestawieniu z polskim wzornictwem przemysłowym, a także promocję powstającego w Polsce designu: przedmiotów użytkowych, mody, architektury wnętrz, druków użytkowych oraz identyfikacji graficznej firm i instytucji.

Różnorodność festiwalu 

Program festiwalowy złożony był ze zróżnicowanych form, takich jak wystawy, projekcje filmów czy prelekcje designerów. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw (pełny program i informacje o festiwalu dostępne są na stronie, ale na pewno nie zawiedli się odwiedzający wystawę „Play & Joke”, jednego z punktów głównego programu festiwalowego. Można było na niej obejrzeć prace ok. 40 młodych polskich i zagranicznych artystów. Rozpoznawalne w branży są już nazwy: Aze Design, Moho, Malafor, Modus Design czy Gogo Design.

Wystawa „Twist Young Design” poświęcona była z kolei meblom i przedmiotom dla dzieci zaprojektowanym przez sławy designu i architektury (m.in. Panton, Arad, Starck, Aarnio, Gehry). Wśród istotnych wystaw towarzyszących znalazły się m.in. „Make me” (prezentacja prac młodych artystów, którzy zgłosili się do konkursu festiwalowego), „Design.pl” (polskie wzornictwo przemysłowe), „Maszyny pożądające” (prace z pogranicza designu i sztuki), „Viva LED” (oświetlenie z wykorzystaniem lamp diodowych stworzone przez młodych polskich projektantów).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA