Sofa Freud firmy Meritalia. Projekt: Mario Bellini. Fot. Meritalia

Sofa Freud firmy Meritalia. Projekt: Mario Bellini. Fot. Meritalia

  • Autor: mg
  • 17 maj 2018 11:27 (aktualizacja: 18 maj 2018 10:47)

Mario Bellini: piękne meble we włoskim stylu

Projekty Mario Belliniego uznawane są za kwintesencję włoskiego stylu i dobrego smaku. On sam równie chętnie jak architekturą zajmuje się wzornictwem przemysłowym. W 2004 roku prezydent Włoch uhonorował go złotym medalem za wkład w rozwój architektury i wzornictwa na świecie.

Czytaj też: Ron Arad - zobacz meble "czarodzieja" designu!

Mario Bellini jest architektem i projektantem o światowej renomie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe w świecie designu i architektury nagrody, a 25 jego prac zostało pokazanych w ramach stałej wystawy w New York Museum of Modern Art. Zresztą to jeden z nielicznych projektantów, którzy już za życia doczekali się własnej wystawy w nowojorskim muzeum.

W 1959 roku ukończył architekturę na prestiżowej Politecnico di Milano, a w latach 60. w rodzinnym Mediolanie wraz z Marco Romano otworzył pracownię projektową, która w roku 1973 została przekształcona w studio Bellini. W kolejnych latach wykładał projektowanie w weneckiej Szkole Wyższej Wzornictwa Przemysłowego, prowadził prelekcje w londyńskiej Royal College of Art, został członkiem Rady Naukowej Wzornictwa mediolańskiego Triennale oraz piastował funkcję redaktora naczelnego magazynu „Domus”.

Ale to przede wszystkim jego realizacje przyniosły mu rozgłos. Skupił się na architekturze, ale nie stronił również od wzornictwa przemysłowego. W jego portfolio można znaleźć wiele mebli, niektóre z nich zyskały status ikon designu. Fantazyjne kształty, nieoczywiste podejście do materiałów, intrygowanie formami, ale także rzemieślnicza dbałość o detal - to cechy jego projektów. Nic dziwnego, że tworzył dla marek stawiających na wysmakowany design. Wśród nich znalazły się m.in. Driade, Vitra, Meritalia, Poltrona, B&B Italia, Cassina, Riva 1920 czy Kartell.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce