Meble.com.pl - komfort na miarę

Rozkładany stolik kawowy w kształcie kół. Fot. Archiwum Projektantki

Mebel to ciało i dusza - Agnieszka Pawłowska

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 19 gru 2013 15:33

Agnieszka Pawłowska – projektantka i konstruktor, w swojej pracy lubi mieć wszystko pod kontrolą. Jako konstruktor/technolog stara się dbać o niekonwencjonalne wzornictwo, a także rozwiązywać problemy i ograniczenia, jakich nie dostrzega wyobraźnia.

Jej pasja do projektowania narodziła się ze skrzyżowania potrzeby tworzenia, towarzyszącej jej od najmłodszych lat, z przypadkowym trafieniem do Technikum Przemysłu Drzewnego, które jak się później okazało, według samej zainteresowanej, było – przeznaczeniem. 

Dzięki spotkanym w technikum nauczycielom poczułam w sobie pasję do projektowania mebli, która pokierowała moją dalszą edukacją i karierą. Bardzo szybko w swojej pracy zawodowej odkryłam, iż bycie konstruktorem/technologiem to nie wszystko. Że chcę i potrafię dać z siebie więcej.- mówi Agnieszka.

Za swój priorytet projektantka uważa wyposażenie piękna w funkcjonalność.

Chciałam projektować w meblu nie tylko "ciało" – konstrukcję, lecz także "duszę" – wrażenie. Dlatego też pomimo rozpoczętej już wówczas pracy zawodowej, postanowiłam dopiąć ostatni guzik i podjęłam studia na łódzkiej ASP, po której ukończeniu czuję się w pełni przygotowana do zawodu projektanta, designera mebli.– dodaje.

Inspiracje czerpie z bardziej bądź mniej świadomej obserwacji, w jakiś sposób przefiltrowanej przez jej umysł. Koncept rodzi się właśnie z obserwacji i weny, których wspólny wytwór poddawany jest głębszej analizie. Agnieszka to "dorosły" artysta w swej dziedzinie. Dorosłość artysty polega na tym, iż po ukończeniu dzieła, autor widzi w nim jeszcze coś, co można byłoby delikatnie zmienić. Na pytanie, "jaki jest Twój największy sukces?" - Agnieszka odpowiedziała: Jest jeszcze przede mną.

Każdy dzień pracy Agnieszki jest różny od poprzedniego i następnego. Najlepiej czuje się w nowoczesnym stylu projektowania mebli.

Osobiście uwielbiam minimalizm, najnowsze technologie, materiały i wyścig z trendami – bycie kilka kroków przed. Trendy są teraz bardzo zróżnicowane, w zależnoście od kraju, na którego rynek chce się trafić z produktem. Trendy to wielofunkcyjność i modułowość oraz personalizacja mebli. Swego rodzaju nowym trendem jest łączenie stylistyki nowoczesnej z klasyczną w jednym projekcie. Klienci lubią to, co prawdziwe, czyli drewno, okleinę, ewentualnie materiały, które potrafią je udawać: jak folie strukturyzowane i to, co malowane lakierami w połysku, półmacie oraz nieprzemijające szkło. Oczywiście zainteresowania są współmierne do zasobności portfela klienta. W swoich projektach lubię wykorzystywać przede wszystkim drewno oraz wszelkiego rodzaju nowości jak na przykład kerrock.

Sztuka nowoczesna potrafi zadziwić swoim kształtem, formą, kunsztem. Niekiedy to, co bardzo dziwnie wygląda, jest bardzo funkcjonalne i efektywne. Zdaniem Agnieszki jej najdziwniejszym projektem był: koncept stolika i stołu, z możliwością rozłożenia, który z pozoru jest skomplikowaną konstrukcją. Jedak w rzeczywistości jest oparty na banalnym rozwiązaniu, co zawsze wywołuje zdziwienie podczas prezentacji. Zawsze najtrudniejsze są dla mnie projekty mebli klasycznych, stylizowanych z oczywistego względu pokoleniowej przepaści. Przyznam też, iż dodatkową trudność przysparza mi bycie przeciwnikiem wymuszonego upiększania przedmiotów, zwłaszcza użytkowych.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA