Meble.com.pl - komfort na miarę

Fotel „Wave” (Ton) jest współczesnym remodelingiem standardowego fotela bujanego. Fot. TON

Meble gięte - bogactwo form

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 19 lut 2014 08:03

Wykonane z giętych drewnianych prętów, zaskakują filigranowością, wytrzymałością i bogactwem form.

Aktualna oferta producentów gięciny jest niezwykle bogata wzorniczo. Elementy gięte wykorzystywane są bowiem nie tylko w meblach klasycznych, ale również na wskroś nowoczesnych. Nie zmienia to jednak faktu, że idea gięciny jest nadal dokładnie taka sama jak przed wiekiem. Udowadnia to np. krzesło "B-0824" (Fameg), którego przednie nogi płynnie przechodzą w podłokietniki, ciekawie korespondując z oparciem przeistaczającym się w nogi tylne.

Nieco przekornym dowodem na trafność pomysłu wyginania nie tylko prętów, ale także sklejek jest proponowany przez firmę Ton fotel „Merano”. Jego kształt dominują dwa gięto-klejone elementy drewniane (sklejka bukowa lub dębowa), które zostały skrzyżowane pod kątem prostym i służą za siedzenie i oparcie. W przeciwieństwie do tych krzywizn, nogi krzesła wykonane z litego drewna nie mają typowych gięć. Pozostając całkowicie proste stanowią ciekawą przeciwwagę dla finezyjnych kształtów elementów giętych.

Gięcina jest o tyle wdzięcznym materiałem, że pozwala projektantom na twórczą swobodę, a nawet na zabawę i wprowadzenie do meblarstwa elementów nijak się nie kojarzących z typowym meblem np. puzzli. Na zastosowanie łączeń kojarzących się z popularnymi układankami zdecydowali się np. projektanci firmy Paged. Trzy elementy składające się na oparcie krzesła „Puzel” zostały połączone właśnie w ten sposób nadając meblowi żartobliwy rys.

Zaskakująca jest także forma fotelu „Wave” (Ton) będącego współczesnym remodelingiem standardowego fotela bujanego. Jest on wariacją oscylującą między typowym tradycyjnym bujakiem, a szezlongiem. Wykonana z drewna bukowego szeroka podstawa mebla i tapicerowane tkaniną siedzisko zapewniają komfortowy odpoczynek.

To, jak wszechstronnym materiałem jest gięte drewno udowadnia również „Petalo” (Ton) – czyli wieszak przypominający formą typowe krzesło. Zaprojektowany w pracowni włoskiej projektantki Eugenii Minerva tzw. „cichy sługa” jest idealną mieszanką tradycji i nowoczesności. Przenikanie się tradycyjnej formy, w jaką ubrano ten mebel i nieco przekornej funkcji tworzy mieszankę zaskakującą, ale bardzo udaną.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA