Fot. Montis

Fot. Montis

  • Autor: mg
  • 22 wrz 2017 14:05 (aktualizacja: 25 wrz 2017 13:32)

Meble holenderskie - zobacz designerskie kolekcje i niebanalne rozwiązania

Holenderski design może nie jest jeszcze tak znany w Polsce jak skandynawski lub włoski. Jednak nie można mu odmówić świeżości i wyraźnego rysu modnego obecnie minimalizmu. Projekty Holendrów wyróżnia świadomość formy, funkcji i materii. Prezentujemy najnowsze kolekcje mebli autorstwa holenderskich designerów.

Hiszpański design - meble, które Was zachwycą!

Gdybym miał krótko scharakteryzować nasz design, powiedziałbym, że jest demokratyczny. Jako naród mamy duży dystans do samych siebie i potrafimy się z siebie śmiać. Z drugiej strony jesteśmy bardzo pragmatyczni. Dlatego w naszych wnętrzach nie ma miejsca dla przesady. Rzeczy zbyt wyszukane czy ostentacyjny luksus byłyby czymś nienaturalnym - mówi Elvin den Haan, twórca marki Lonc.

Dużą umiejętnością holenderskich projektantów jest łączenie z pozoru niepasujących do siebie materiałów i mieszanie industrialnej estetyki ze stonowaną elegancją. Efektem jest wyszukana prostota. Stąd w holenderskiej architekturze, w meblach czy w domowych akcesoriach nie znajdziemy nadmiaru dekoracji, skomplikowanych i ostentacyjnych kształtów. Przeciwnie, klasą tego wzornictwa jest harmonia i bardzo wyważone proporcje. Na pierwszy plan wysuwa się umiejętność tworzenia przemyślanych form, które zawsze są konsekwencją funkcji przedmiotu. Projekty te w przeważającej mierze są odpowiedzią na potrzeby człowieka. To styl życia użytkowników determinuje wygląd przedmiotów codziennego użytku. Sprawą zasadniczą staje się tu komfort.

Holenderscy designerzy często wykorzystują w swojej pracy surowce, które wyglądają na bezwartościowe. To ich twórcza fantazja powoduje, że w gotowym modelu zyskują nową wartość – kontynuuje Elvin den Hann.  

Świadomy sposób projektowania dla Holendrów oznacza również uwzględnienie wpływu, jaki dany przedmiot, jego produkcja i użytkowanie będą miały na środowisko i społeczeństwo. Z tego względu wiele tamtejszych marek nie zdecydowało się na produkcję swoich mebli w tanich azjatyckich fabrykach. Daje to możliwość większej kontroli nad jakością, a często również wykorzystanie tradycyjnych technik rzemieślniczych. Poza tym pozostawienie produkcji w Holandii stymuluje lokalny rynek pracy i ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce