Meble.com.pl - komfort na miarę

Komoda „Stone” z Port Collection” marki Bat Eye nawiązuje stylistycznie do naturalnych kamieni miasta Porto. Marco Sousa - projektant, producent i twórca marki Bat Eye. Fot. Bat Eye.

Meble, które przypominają rzeźby

  • Autor: uk
  • 08 kwi 2014 09:14 (aktualizacja: 09 kwi 2014 08:29)

Atutem mebli o stylistyce 3D jest to, że odbijają światło pod różnymi kątami, w zależności od pory dnia, nie mówiąc już o ciekawie wykończonych i ozdobionych powierzchniach.

Do ich atutów dochodzi również często oryginalna bryła kreująca nie tylko obiekt funkcjonalny, ale wręcz rzeźbę.

Efekt 3D na powierzchniach meblowych można osiągnąć zarówno poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów takich jak szkło, lustro, polerowana stal nierdzewna, lakierowane drewno bądź płyta MDF, jak i poprzez wyrazistą strukturę frontów. Rozwiązania tego rodzaju stosują między innymi firmy Cattelan Italia, Miniforms, czy też Kare Design.

Krzesło origami

Na szczególną uwagę zasługuje krzesło „Alaska”, zaprojektowane przez Emilio Nanni dla firmy Catellan Italia. Model ten prezentuje, jak sam określił projektant, ciekawe połączenie rzeźby i funkcjonalnego designu. Krzesło sprawia wrażenie powstałego jako efekt origami, a to przede wszystkim dzięki odpowiedniej formie z polerowanej stali nierdzewnej, której poszczególne części odbijają światło w taki sposób, że całość nabiera „głębi”.

Krzesło „Alaska”, które zaprojektowałem dla firmy Cattelan Italia, to projekt, który kocham najbardziej, ponieważ jest to hybryda rzeźby i wzornictwa przemysłowego, wyjątkowa dla mnie – powiedział Emilio Nanni, projektant - Objętość” krzesła „Alaska” uzyskałem poprzez „origami” w tak twardym, niedelikatnym materiale, jakim jest stal nierdzewna polerowana. Jest to bardzo trudny materiał do pracy, ale za jego pomocą jest możliwe wzmocnienie efektu rzeźby w projekcie, przy uzyskaniu jednoczesnej „objętości” i wizualnej lekkości mebla. Krzesło „Alaska” stało się ikoną unikalnej funkcji siedzenia. Emilio Nanni współpracuje z wieloma producentami, m.in. Cattelan Italia, Roche Bobois, Billiani, Zanotta, Mdf Italia.

Komoda z kamieni

Oryginalnym wzornictwem charakteryzuje się również komoda „Stone” portugalskiej marki Bat Eye, zaprojektowana przez Marco Sousa, twórcę zafascynowanego miastami i jednocześnie producenta, prowadzącego wraz z Rui Cambey firmę. To właśnie miasta świata stały się inspiracją dla twórczości Marco Sousa. Marka Bat Eye, wykreowana w listopadzie 2011 roku przez Marco Sousa i przedstawiona światu po raz pierwszy na międzynarodowej wystawie „Decorex” w Londynie, prezentuje meble stanowiące „kolekcję pamięci” różnorodnych miejsc urbanistycznych, które mogą stać się „udomowione” przez każdego.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia komody „Stone” były kamienie, z których są zbudowane domy w Porto. Mebel charakteryzuje się licznymi szafkami otwieranymi do dołu, o nieregularnych kształtach nawiązujących do formy kamienia. Niebieskie wnętrze szafek w komodzie „Stone” nawiązuje do rzeki Douro płynącej przez Porto.

Fronty szafek pokryte są złotymi blaszkami tak wysklepionymi, że dają efekt 3D. [[Mówi się, że Porto jest szare, niemalże gotyckie pod względem wizualnym, lecz kiedy jest rozświetlone, nie ma wątpliwości, że prawdziwe złoto odbija się w kamieniach]] – mówi Marco Sousa – Granit jest integralną częścią pocztówek przedstawiających Porto. Ujrzenie Porto jest jak ponowne odkrycie obrazów ukrytych w naszych snach.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA