Meble.com.pl - komfort na miarę

Fotele "3angle" z oferty marki Kvadra. Fot. Le Pukka Concept Store

Meble pełne geometrii – modele, które Cię zachwycą

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 06 marz 2014 07:56 (aktualizacja: 13 marz 2014 08:45)

Świat jest pełen niesamowitych kształtów i kolorów. Moda na geometryczne wzory znów powraca w postaci abstrakcyjnych mebli i dodatków do wnętrz, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Światowi projektanci od zawsze zachwycali się niebanalnymi kształtami takimi jak romby, kwadraty czy trójkąty. Na bazie tych figur powstawały ekstrawaganckie stoliki kawowe oraz wymyślne krzesła i fotele. Ta fascynacja trwa do dzisiaj, bowiem geometryczne kształty nadają meblom w pewnym sensie krystaliczne formy. Doskonałym przykładem na fascynację trójkątem jest studio projektowe NumerForUse, projektujące dla chorwackiej marki Kvadra. Fotel „Polygon”, którego design opiera się na wielu trójkątach, zmienia perspektywę patrzenia na te geometryczne formy, w zależności od sposobu ustawienia mebla. Przybiera wówczas kształty wielokątów.

Trójkąt stał się również inspiracją do stworzenia fotela i sofy „3angle” zaprojektowanego przez studio Grupa także dla marki Kvadra. Zarówno fotel jak i sofa sprawiają wrażenie „otulaczy”. Ich geometryczne kształty zwrócone w stronę siedzącego wyglądają jakby chciały utulić go w swoim siedzisku.

Równie abstrakcyjne wykorzystanie trójkątów widoczne jest w stoliku „Prismatic” znajdującego się w ofercie marki Vitra. Nogi stolika zostały stworzone z połączonych ze sobą trójkątnych elementów, a blat z rombów.  

Kwadratowa nowoczesność

Kolejnym inspirującym kształtem jest niewątpliwie kwadrat. Zainspirowała się nim m.in. jedna z polskich marek FewChairs, tworząc geometryczną kolekcję „Bricks”. W jej skład wchodzą półki wiszące oraz stojące, a także stolik kawowy. Forma kwadratu zamknięta w meblu to przede wszystkim proste i przejrzyste kształty, które doskonale wkomponują się w minimalistyczne przestrzenie.

Równie ciekawym stolikiem utrzymanym w konwencji kwadratu jest kolekcja „Block” marki Porada. Wyglądem przypomina drewniane klocki sklejone ze sobą w jedną, spójną całość. Pręgi jakie widoczne są na powierzchni „klocków” są ułożone asymetrycznie co daje jeszcze ciekawszy efekt finalny.

Wśród geometrycznych form są także wielokąty, które swoim kształtem mogą wydawać się przytłaczające, jednak w postaci mebli są ciekawą alternatywą dla klasycznych modeli. Przykładem jest sofa „Segment”, której projekt nawiązuje do elektronicznych cyfr w zegarkach czy kalkulatorach. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA