Meble.com.pl - komfort na miarę

Betonowe meble, które wyglądają jak ciężkie monolity w rzeczywistości są bardzo lekkie. Fot. Morgan&Möller

Meble z betonu. Nowy, industrialny trend

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 28 wrz 2014 22:58 (aktualizacja: 29 wrz 2014 08:09)

Beton to jeden z najbardziej powszechnych i ekonomicznych materiałów stosowanych w budownictwie. Prosto z zewnętrznych ścian schodzi dzisiaj do wnętrza domu - w postaci betonowych mebli.

Beton musiał długo czekać na swoje pięć minut sławy. Za materiał warty uwagi uznał go dopiero jeden z najważniejszych architektów XX wieku, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu - Le Corbusier. On pierwszy zachwycił się surowością tego materiału i to właśnie jemu zawdzięczamy obecność betonu w architekturze. „Wydaje się rzeczywiście możliwe traktowanie betonu tak, jakby był odtworzonym kamieniem, wartym eksponowania w swoim stanie naturalnym” – mówił Le Corbusier

Beton w architekturze najczęściej stosowany jest jako okładzina elewacyjna. Stanowi także ważną część wystroju wnętrz. Ostatecznie zaczął się pojawiać także w prywatnych domach, najczęściej pod postacią płyt na ścianach, a ostatnio nawet jako pełnowymiarowy mebel. Dzięki nurtowi w designie jakim są wnętrza industrialne, beton nie kojarzy się już wyłącznie z szarymi blokami na osiedlach. Wraz z wprowadzeniem go do wnętrz powstało pojęcie „beton dekoracyjny”. Architektoniczny beton, który wykorzystywany jest zarówno do stworzenia mebla, jak i do płyty ściennej, jest znacznie lżejszy niż tradycyjny beton, którego używa się przy wznoszeniu budynku.

 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA