Meble.com.pl - komfort na miarę

Meblościanka, która jest jednocześnie witryną, szafką do przechowywania oraz meblem RTV. Fot. IKEA

Meblościanka – ponadczasowy mebel z historią

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 13 lut 2014 14:25

Miała być na chwilę, a została na długo. Początek jej historii ma ścisły związek z parą słynnych projektantów, a jej wpływ na funkcjonalność pomieszczeń był nieoceniony. Słynna meblościanka – mebel, który gości w domach milionów Polaków po dziś dzień.

Meblościanka to mebel pełen kontrowersji. Kiedy pojawiła się w Polsce w roku 1959, wielu architektów uważało ją za rzecz tandetną i brzydką. Dopiero edycja Targów Wzornictwa Przemysłowego, która miała miejsce w 1963 roku przyniosła meblościance zaszczyt i uznanie. Została ona wówczas wprowadzona do produkcji, a jej projektantami byli Bogusława i Czesław Kowalscy. Modele miały proste nazwy, które pochodziły od imion bądź nazwisk ich twórców. Model „Kowalski”, „Malinowski”, a także „Irena” czy „Jan”, to meble, które spotkać można w domach Polaków po dzisiejszy dzień.

Mebel z przesłością

Historia tego specyficznego mebla sięga jednak wcześniejszych czasów, a mianowicie lat 40-tych XX wieku. Najsłynniejsza na świecie para projektantów - Charles i Ray Eames - stworzyła serię modernistycznych mebli o nazwie Eames Storage Units. Można pokusić się o stwierdzenie, że polski projekt meblościanki czerpał z tego, który został wykonany w Stanach Zjednoczonych. Meblościanka Eames’ów była meblem do samodzielnego montażu. Wszystko opierało się na stalowej ramie, a jej wnętrze wypełnione zostało płytami drewnopodobnymi. Był to mebel prosty w swojej estetyce i pozwalający na przechowywanie wielu przedmiotów w jednym miejscu.  

Meblościanki polskiej produkcji mimo swoich monumentalnych rozmiarów można uznać za meble modułowe. Aby stworzyć ścienną kompozycję należało umieścić poszczególne segmenty mebla jeden na drugim. Dzięki takiej konstrukcji stwarzały one wiele miejsca do przechowywania. W czasach PRL-u – a był to najpopularniejszy okres meblościanek – niewielkie mieszkania były zamieszkiwane przez duże rodziny. Epicentrum takiego mieszkania stanowił duży pokój/salon, który pełnił funkcję nie tylko pokoju dziennego, ale także sypialni małżeńskiej, a czasem nawet także jadalni. Meblościanka okazała się więc meblem doskonałym do małych mieszkań w blokach.

Oznaka luksusu

Mimo, że meblościanka była wówczas synonimem luksusu, to materiały z jakich była najczęściej wykonana do tej kategorii nie należą. Powszechnie stosowało się do ich produkcji płyty paździerzowe lub laminowane i fornirowane na wysoki połysk. Lakierowana na błysk meblościanka to już wręcz symbol czasów PRL-u.

Mebel ten z pewnością stoi jeszcze w niejednym mieszkaniu przeciętnego polaka. Dla jednych jest sentymentalnym wspomnieniem, a dla drugich codzienną rzeczywistością. Przez lata przeszedł szereg zmian, które uczyniły go meblem nie tylko funkcjonalnym, ale także nowoczesnym. Obecnie wiele firm produkujących meblościanki rezygnuje z masywności, na rzecz prostych i estetycznych form. Niemniej jednak ciągłość produkcji meblościanki pokazuje jak głęboko zaszczepiła się w historii wzornictwa oraz, że jest meblem uniwersalnym i ponadczasowym. 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA