Meble.com.pl - komfort na miarę

Zestaw Mebli Astrini Design Fot. Archiwum projektanta

Michał Bartkowiak – lubię osiągać niemożliwe

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 12 marz 2014 13:56 (aktualizacja: 13 marz 2014 09:35)

Pasja przenoszona z dzieciństwa na lata dorosłe zazwyczaj owocuje tym, że pasjonat staje się również znawcą, co może mieć przełożenie na jego profesjonalizm w danej dziedzinie. Nie było inaczej i w tym przypadku. Michał – jako małe dziecko, miał smykałkę do majsterkowania i wymyślania.

Zostało Ci to do dzisiaj? 

Godzinami potrafiłem pracować w swoim warsztaciku i wychodzić z niego z gotowym meblem. Rzeczy, które tam wytwarzałem, można opisać jako naprawdę przeróżne. Wtedy, tak  jak i teraz inspirowało mnie wszystko, co znajduje się wokół mnie. Obecnie patrzę na świat odrobinę inaczej. Czasami inspirują mnie bawiące się dzieci, innym razem nienaturalnie skręcone drzewo. Dla wielu są to normalne i niezauważalne rzeczy, ale właśnie w tym tkwi subtelna różnica, że projektant widzi trochę więcej. Dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ nie wiadomo, skąd nadejdzie inspiracja. 

Jaki moment z okresu studiów utkwił Ci w pamięci? 

Zawsze z sentymentem wracam do pracy dyplomowej, w ramach której zaprojektowałem wielokierunkowe drzwi. To było cenne doświadczenie, gdyż wiele elementów powstawało ręcznie. Ostatecznie powstały drzwi, które uznano za wynalazek i opatentowano. Co więcej, przyznane wówczas nagrody pozwoliły szybciej zaistnieć w świecie designu. Pamiętam też siedzisko „Take me” zaprojektowane jako studencki projekt koncepcyjny, które można ze sobą zabrać na plecach do parku by ostatecznie na nim przysiąść. Projekt niezwykle ergonomiczny. 

Praca projektanta to wyzwanie. Trzeba przystosować swój dzień i przyporządkować wszystko wokół, pod siebie. Jak Ci się to udaje? 

Ze względu na kreatywny charakter pracy nie lubię schematów. Projektując, szukam inspiracji, dużo myślę, analizuję i badam formę, ergonomię, funkcję. Każdy projekt jest inny i potrzebuje innych ram czasowych. Jeśli znajdę jakiś „trop” w myśleniu, to potrafię pracować do późnych godzin nocnych. 

Designera nie ograniczają żadne style projektowania. Czy masz jednak jakiś kierunek, który po prostu lubisz? 

Na pierwszym miejscu stawiam funkcjonalność. Często funkcja determinuje formę. Lubię, jak powstają rzeczy świeże i z domieszką dowcipu. Trzeba pamiętać także, aby dopasować się do klienta. To z jego zdaniem najbardziej musimy się liczyć. Każdy klient jest inny, jeden lubi drewno, inny metal, a jeszcze inny szkło. Lubię różne materiały, ponieważ w różny sposób mnie one inspirują. Ponadto doświadczenie w pracy w jednym materiale przekłada się na sposób myślenia w innym materiale. Szerokie doświadczenie pozwala dostrzec więcej możliwości. Osobiście pracowałem w tak różnych materiałach jak drewno, szkło, metal czy żywice. 

Współpracujesz z takimi firmami jak: Astrini Design, Astromal oraz nowymodel org. A gdzie nasi czytelnicy mogą zobaczyć Twoje prace? 

Meble mojego projektu znajdują zastosowanie zarówno w przestrzeni miejskiej czyli w parkach, na placach zabaw, na rynkach miast, jak również we wnętrzach i to zarówno jednorodzinnych, jak i handlowych. Dowodem są zaprojektowane przeze mnie meble City Alphabet dla firmy Astrini Design, które swoje miejsce znalazły przed Galerią Sztuki czy jako ekspozycja na jednym z polskich rond. Dlatego proszę mieć oczy szeroko otwarte.

Proces projektowania to szczególne przedsięwzięcie. Czy projektowałeś coś, co wydawało się niemożliwe? 

Najtrudniejsze, ale i najcenniejsze są takie chwile podczas procesu projektowego, kiedy wydaje się, że coś jest niemożliwe. Takie właśnie momenty były podczas wspomnianych wcześniej projektów City Alphabet oraz wielokierunkowych drzwi. Tym bardziej cieszą osiągnięte rozwiązania. 

Z kim pracujesz na co dzień? 

Najczęściej są to producenci czyli osoby, które wiedzą czego chcą. Zresztą najchętniej współpracuję z osobami bardzo konkretnymi. Można rzeczowo i szybko znaleźć wspólny punkt, nawet gdy na początku nasze myślenia wydają się bardzo różne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA