Meble.com.pl - komfort na miarę

Fotele "Alcove" zaprojektowane przez duet Ronan&Erwan Bouroullec. Fot. © Vitra

Mieć w domu design. Poznaj meble i designerów, którzy są na topie

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 25 marz 2014 14:13 (aktualizacja: 26 marz 2014 06:53)

Mebel zaprojektowany przez sławnego designera to nie tylko ciekawe uzupełnienie aranżacji wnętrza, ale także modny gadżet. Co warto mieć i jakie nazwiska są na topie?

Słowo design może czasami przyprawić o zawrót głowy. Co ono właściwie znaczy? Najprościej mówiąc jest to termin odnoszący się do przedmiotów i sztuki użytkowej, który nawiązuje do ich wyglądu i sposobu w jaki zostały zaprojektowane. Jednak design to coś więcej. To przedmioty, które nie tylko niosą za sobą sławne na cały świat nazwiska, ale także poza swoim atrakcyjnym wyglądem są użyteczne, praktyczne, zgodne z ekologią i oczywiste w swojej funkcji. Dobry design kieruje się bowiem zasadami i ma służyć człowiekowi przez długie lata.

Wśród nazwisk wartych do zapamiętania z pewnością należą:

Para Ray&Charles Eames, którzy stworzyli niezliczone ilości mebli wpisujące się jako klasyki designu. Są twórcami znanego na całym świecie fotela „Eames Lounge Chair” czy meblościanki „Eames Storage Unit”.

Arne Jacobsen. Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie wiedziałby jak wygląda fotel jajko „Egg Chair” czy też słynne trójnogie krzesło Mrówka „Ant Chair”.

Eero Arnio. Jego projekty są kolorowe, często zabawne, ale zawsze praktyczne. Twórca między innymi krzesełka dla dzieci „Puppy”, który wygląda jak milusiński, mały piesek.

Folke Palsson. Jego krzesła zna cały świat, choćby słynne krzesło „J77”, które ujmuje niezapomnianą formą.

George Nelson. Jego projektom nie brak humoru oraz praktyczności. Sofa „Marshmallow” to chyba najsłynniejszy z jego projektów.

Karim Rashid. Jego projekty są niczym delikatne rzeźby. Projektuje nie tylko meble, ale także zegarki czy oświetlenie.

Le Corbusier. Designer, na którym wielokrotnie wzorują się młodzi projektanci. Jego projekty od lat stanowią klasykę światowego designu i cechują się bezbłędnym eleganckim minimalizmem.

Philippe Starck. Znany, lubiany i sławny. Projektuje dla takich marek jak Kartell, Hans Grohe, Alessi i wiele innych. Jego projekty charakteryzują się przystępną ceną, ponieważ projektant nie uznaje zasady, jakoby design był przeznaczony wyłącznie dla bogaczy.

Duet Ronan&Erwan Bouroullec. Krzesła, stołki, stoły, biurka oraz wiele innych projektów jakie znaleźć można w dorobku artystów. Charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem i najwyższą jakością wykonania.

Verner Panton. Krzesło „Pantone Chair” zna chyba każdy. Na dobre wpisało się jako klasyka światowego design i uważane jest za najpopularniejsze krzesło wykonane w tworzywa sztucznego.

Projekty, jakie stworzone zostały przez wymienionych designerów można kupić po dziś dzień. Wiele firm wzoruje się na tych znanych twórcach projektując meble podobne, inspirowane ich genialnymi projektami. Można także znaleźć tzw. kopie, które wyglądają identycznie jak ich oryginalni poprzednicy. Jednak kosztują znacznie, znacznie mniej.  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA