Meble.com.pl - komfort na miarę

Jury konkursu - od lewej M. Schumacher, Erik Simonson, Anke Mensing, Rezon Gokyay, Anke Bernotat, Sandep Mukherjee. Fot. Archiwum.

Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Mebli - Kolonia 2005 r.

  • Autor: th
  • 27 gru 2013 18:02

W zakończonym niedawno V Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów Mebli nagrodzono aż 4 projekty polskich studentów.

Organizowany co 2 lata konkurs jest adresowany do studentów wydziałów projektowania i konstrukcji mebli szkół wyższych na całym świecie. Tematyka prac w kategorii "Mebel-pojemnik" dotyczy mebli przeznaczonych do przechowywania w przestrzeni mieszkalnej. Ze względu na spore zainteresowanie poprzednią edycją konkursu, organizatorzy rozszerzyli jego zakres o kategorię "Uchwyt meblowy". Zgłaszane projekty musiały odznaczać się funkcjonalnością oraz nawiązywać do aktualnych i nadchodzących trendów w meblarstwie, również pod względem zastosowanych materiałów.

Udział w tegorocznej edycji konkursu wzięło 1.153 kandydatów z 24 krajów. W skład niezależnego, międzynarodowego jury weszli projektanci, architekci, konstruktorzy oraz niezależni wykładowcy szkół wyższych. Po rozpatrzeniu wszystkich prac, wyłoniono po 10 laureatów w 2 kategoriach. Pierwsze 3 miejsca w kategorii "Mebel-pojemnik" przyznano uczelniom niemieckim. W kategorii "Uchwyt meblow" pierwsze miejsce zajął reprezentant Finlandii, a miejsca drugie i trzecie - studenci z Polski. Łączna pula nagród wynosząca 15 tys. euro została rozdzielona pomiędzy uczelnie, z których pochodzili laureaci.

Uchwyt meblowy

Zwycięzcą konkursu na najlepszy uchwyt meblowy została Inka Hola z Finlandii za projekt "Stretched". Drugą nagrodę jury przyznało studentowi III roku Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Piotrowi Nodze za projekt "Flab" realizowany w II Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz prowadzonej przez prof. Jerzego Swałtka i wykł. mgr Marka Błażuckiego. Profesor Anke Bernotat uzasadniła wybór jury w następujący sposób: Uchwyt "Flab" przekonuje powściągliwą i prostą formą, którą dodatkowo podkreśla przezroczystość i delikatność materiału. Uchwyt idealnie współgra z meblem, nie będąc przy tym natarczywym.

Trzecie miejsce w konkursie przypadło Piotrowi Łukasikowi - studentowi IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z Pracowni Wzornictwa Przemysłowego prowadzonej przez prof. Jerzego Wuttke i st. wykładowcę Stefana Szawicę. Jego pomysł uchwytu "Touchspot" to ukryta funkcjonalność. Pod elastyczną membraną znajduje się uchwyt, którego kształt zależny jest od tego, czy ma on zamykać i otwierać drzwi przesuwne, szuflady czy też tradycyjne drzwiczki meblowe. Zagadkowy i fascynujący - tymi słowami opisała projekt profesor Anke Mensing. - Różnorodne funkcje uchwytu podane są tylko w zarysie i stają się zrozumiałe w momencie dotyku. Duże wrażenie zrobiła również przejrzysta prezentacja pomysłu.

Mebel - pojemnik

W kategorii "Mebel - pojemnik" jury zdecydowało się nagrodzić 10 projektów przyznając pierwsze miejsce Torstenowi Klocke z Halle (projekt "O.m.f."). Drugie miejsce przypadło w udziale Kirstin Banca Tessen z Wismar (projekt "Lotte"), a trzecie - Doreen Trabhardt z Cham (projekt "Klabur"). W pierwszej dziesiątce nagrodzonych znalazły się również dwie polskie studentki. Czwarte miejsce przyznano Katarzynie Sokołowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt "Flat Shelf" realizowany w pracowni prowadzonej przez prof. Jerzego Wuttke i st. wykładowcę Stefana Szawicę.

Dziewiąte miejsce przypadło w udziale Katarzynie Herman z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt "Toy-Box" realizowany w II Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz, prowadzonej przez prof. Jerzego Swałtka i wykładowcę mgr. Marka Błażuckiego.

Oficjalne rozdanie nagród odbyło się podczas tegorocznych targów "Interzum" w Kolonii, na które zaproszono pierwszych trzech laureatów z każdej kategorii wraz z promotorami. Firma Hettich International, pomysłodawca konkursu, zaprezentowała odwiedzającym targi reprodukcje nagrodzonych prac na specjalnie przygotowanej ekspozycji. Wystawa stała się bodźcem do interesujących dyskusji na temat przyszłości międzynarodowego wzornictwa meblowego.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA