Meble.com.pl - komfort na miarę

Młody polski design na wystawach i w dyskusji

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

25 stycznia b.r. w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprezentowane zostaną „Najlepsze dyplomy projektowe 2006/2007”. Jest to przegląd najwyżej ocenionych projektów studenckich z dziedziny designu uczelni artystycznych w Polsce, a tym samym reprezentatywny obraz młodego wzornictwa.

To już trzecia edycja dyplomów realizowana przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, redakcję 2+3d oraz Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.
W tym roku projekt powstaje we współpracy z firmą Meble Vox, a wystawy będą prezentowane także w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Wystawie w Cieszynie towarzyszyć będzie dyskusja nad sytuacją młodych projektantów na rynku polskim i europejskim z udziałem m.in. Luca Amadei, redaktora "Blueprint Magazin" i Tomka Rygalika. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, a także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

„Najlepsze dyplomy projektowe 2006/2007” to jedyny tak szeroki przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju. Nie ma on charakteru konkursu, jego formuła zakłada, że nie wyłania się jednego zwycięzcy. Do tegorocznej edycji nadesłano 115 projektów obronionych od listopada 2006 do października 2007 roku. Dotyczą bardzo zróżnicowanych dziedzin sztuki użytkowej są wśród nich projekty m.in. szkła, tkanin, mebli, siedzisk, żarówek, telefonu komórkowego, lamp, obuwia, a nawet samochodów, statku czy specjalistycznych turbin. Ostatecznie wybrano 26 prac z zakresu grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego, które będzie można zobaczyć na organizowanych wystawach. Po raz pierwszy pojawiło się więcej prac 3D niż 2D i reprezentowały one, zdaniem jurorów, wyraźnie wyższy poziom. Wyboru prac dokonał zespół złożony z przedstawicieli Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, magazynu "2+3D", oraz niezależnych projektantów i przedstawicieli studentów. Jeden z projektów wybranych w tegorocznym  przeglądzie jest nominowany do nagrody w międzynarodowym konkursie International Design Competition 2007/JDF w Osace.

Wystawie dyplomów w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie towarzyszyć będzie dyskusja na temat możliwości startu młodych projektantów na rynku pracy, szans dalszego rozwoju wzornictwa z uwzględnieniem polskich i zagranicznych realiów. W spotkaniu uczestniczyć będą m.in.: Czesława Frejlich ("2+3D"), Irma Pęciak (PARP), Gian Luca Amadei ("Blueprint Magazine") i Tomek Rygalik. W sekcji poświęconej case studies swoim doświadczeniem podzielą się młodzi projektanci, którzy mogą pochwalić się już sukcesami: Michał Latko, Jakub Gołębiewski (Marad design), Wojciech Łanecki (Moa) oraz Magda Juszczak, Dorota Kabała i Maya Ober (Knock Out design).
Tegoroczna wystawa prac będzie jak zawsze prezentowana w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, ale także w Krakowie, Poznaniu, Warszawie. Terminy wystaw:

25.01-02.03 - Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie,
7.03-31.03 - Bunkier Sztuki, Kraków,
28.05-31.05 - Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań,
październik 2008 r. -  Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA