Meble.com.pl - komfort na miarę

Nadmuchiwany pokój "Cloud". Fot. Archiwum

Monica Förster i jej własna wizja świata

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Stworzyła słońce, chmury i las – nie jest jednak potężną boginią z nordyckiej mitologii, tylko projektantką. Monica Förster jest jedną z najbardziej uznanych na świecie przedstawicielek współczesnego szwedzkiego designu.

Jak można opisać styl Moniki Förster? To silne przywiązanie do typowo skandynawskiej czystej formy, połączone z nieustannym poszukiwaniem nowych materiałów i technologii, ze swoistą projektową ciekawością. Co bardzo charakterystyczne, szwedzka projektantka zawsze stara się łączyć w swojej pracy różne dyscypliny projektowe, tworzyć i odnawiać nowe typologie w projektowaniu przemysłowym, a zwłaszcza w projektowaniu mebli. Jej obiekty to często hybrydowe twory łączące różne funkcje, materiały, techniki.

Promocyjna chmura

Od 2003 roku Monica Förster współpracuje z firmą Offect. Pierwszym projektem dla tej stosunkowo młodej, ale bardzo prężnie działającej firmy był stolik „Tray”. Ten prosty, pomysłowy mebel ma blat przykrywany przenośną okrągłą tacą – mamy więc to wcześniej wspomniane połączenie funkcji i obiektów. Kolejnym projektem dla Offectu był „Cloud” – przenośny, nadmuchiwany pokój spotkań. Inspiracją do jego powstania była obserwacja chmur przez okno samolotu, chęć oddania niezwykłego wrażenia zanurzenia wewnątrz białego cummulusa. „Cloud” ma także specjalny pokrowiec, wyposażony w wiatrak do jego nadmuchiwania. Potrzeba tylko 3 minut, by go rozstawić.
Pod koniec 2004 roku magazyn „Time” umieścił ten niezwykły projekt Moniki Förster na swojej corocznie publikowanej liście „Collest Inventions”. Ten poważny dowód międzynarodowego uznania sprawił, że „Cloud” stał jednym z głównych bohaterów Narodowego Roku Designu 2005 w Szwecji, przykładem innowacji mogącej promować kraj, jego przemysł, przyciągającej importerów.

Łyżka do siedzenia

Ciekawym przykładem łączenia różnorodnych inspiracji jest fotel „Spoon”, który miał swoją premierę na tegorocznych targach meblowych w Mediolanie. Sam kształt mebla przypomina tradycyjną, głęboką japońską łyżkę do zupy. Stąd już niedaleko do skojarzeń z orientalna kuchnią, lekkością, energią, szybkością i dobrym samopoczuciem – mówi projektantka. – Kiedy myślałam o tym zleceniu, postanowiłam połączyć różne zjawiska z innych światów i wprowadzić je do „naszego” świata. Pomyślałam o sporcie, zdrowiu, funkcjonalności, nowoczesnych formach aktywności ruchowej, takich jak joga czy pilates. Powstał z tego lekki fotel, który jest odzwierciedleniem czasów, w których żyjemy, uwagi, jaką przykładamy obecnie do dobrego samopoczucia. „Spoon” może znaleźć zastosowanie zarówno we wnętrzach publicznych, jak i mieszkalnych – jego organiczny kształt może być ciekawym kontrapunktem do minimalistycznych, geometrycznych mebli skrzyniowych.

Północne tropy


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA