Meble.com.pl - komfort na miarę

"Davos" firmy Wajnert. Fot. Archiwum.

Na czym stoi polska tapicerka?

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Nogi są na tyle istotnym elementem mebli tapicerowanych, że często decydują o ich wizerunku, a w każdym razie – podkreślają stylistykę. Różnorodność wzornicza dostępnych na rynku nóg meblowych sprawia, że producenci mebli tapicerowanych mają w czym wybierać.

W przeciwieństwie do modeli zachodnich, polskie meble tapicerowane wyróżniają się rozmaitością stylistyczną nóg meblowych, w zależności od prezentowanego charakteru modelu. W ofercie polskich producentów akcesoriów meblowych nie brakuje podstaw, zarówno o tradycyjnym, prostokątnym lub okrągłym kształcie, jak i form wykonanych z giętych płaskowników o zdecydowanych, geometrycznych liniach.

Na tym się nie kończy typologia funkcjonalno-wzornicza nóg do mebli tapicerowanych. Należy wymienić też wszelkiego rodzaju stopki, ślizgacze, tzw. bazy, czy nogi-stelaże, będące jednocześnie konstrukcją skrzyniową mebla. Oddzielną grupę stanowią nogi, tworzące integralną całość z podłokietnikami oraz nogi-ramy wypełniające podskrzyniową przestrzeń kanapy czy sofy na całej jej długości systemem poziomych prętów. 

Natomiast wzornictwo współczesnych zachodnich mebli tapicerowanych w większej mierze cechuje dualistyczny podział: fotele i kanapy wsparte są na dość wysokich, cienkich, metalowych nóżkach, sugerujących stylistykę lat 60., bądź, całkowicie pozbawione nóżek, tworzą „pływające” bryły, a nierzadko „wyrastające” bezpośrednio z podłoża.
W każdym razie obecność nóżek lub ich brak wpływa na urodę mebla tapicerowanego, podkreślając jego geometryczne, czy bardziej opływowe kształty, lekkość, masywność, w zależności od zamierzonego efektu stylistycznego całości: awangardowego, klasycznego, jak również wyraźnie stylizującego.

Kalejdoskop materiałów i wzorów

Do produkcji nóg meblowych stosuje się rozmaite materiały, począwszy od drewna, poprzez stal węglową, nierdzewną, cynkal, stopy aluminium, aż po tworzywa sztuczne imitujące metal (np. PP, ABS, poliamid). Zaletą tych ostatnich jest niska cena w porównaniu do metalu, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Materiały te są dostarczane w postaci blach, płaskowników, rur o różnym profilu: okrągłym, owalnym, eliptycznym i kwadratowym.

Obecnie najmodniejsze są nogi meblowe o nowoczesnym wzornictwie, wykonane z płaskowników giętych, o ostrych, kubicznych formach. Wpływ na wzornictwo akcesoriów meblowych mają projektanci, którzy prześcigają się w nadaniu meblom niepowtarzalnej stylistyki, odpowiadającej oczekiwaniom klienta „doby kultury industrialnej”. Popularnością wciąż cieszą się meble o prostych, geometrycznych kształtach.

Konsekwencją tej mody są nóżki meblowe metalowe lub aluminiowe, o formie zbliżonej do regularnych brył. Na rynku zaobserwować można również modę na łączenie funkcji ozdobnej nóg meblowych z funkcją konstrukcyjną, przy jednoczesnym eksponowaniu dużej ilości metalu. Przykładem jest stelaż „BP 007” powiedział Piotr Szczepkowski z firmy Wolmet.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA