Meble.com.pl - komfort na miarę

Wielokrotnie nagradzane pufy Tango, zaprojektowane przez Ryszarda Mańczaka Fot. Bartłomiej Sowa

New York Design Week, maj 2014 – polscy projektanci zapraszają!

 • Autor: Piotr Sawczuk
 • 05 maj 2014 09:59 (aktualizacja: 06 maj 2014 09:09)

26. edycja New York Design Week odbędzie się w dniach 17-20 maja. To najważniejsze designerskie wydarzenie w USA, w ramach którego na Manhattanie odbywają się liczne prestiżowe wystawy, prezentacje, wernisaże, bankiety oraz International Contemporary Furniture Fair.

ICFF to najistotniejsza ekspozycja, zrzeszająca projektantów z całego świata w jednym miejscu. Porównywana jest do mediolańskiego “iSaloni” – kształtuje świadomość projektową i wyznacza trendy dla amerykańskiego wzornictwa.

Tegoroczna wystawa zorganizowana przez Katarzynę Laskowską, Ryszarda Mańczaka i markę Defra jest wstępem do kolejnych prezentacji polskiego wzornictwa podczas NYCxDESIGN w kolejnych latach 2015 i 2016 pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka. Polscy producenci i projektanci oraz przemysł meblarski są żywo zainteresowani rozwojem kontaktów i promocją designu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 • Na New York Design Week – zaprasza projektant, Ryszard Mańczak

  Ryszard Mańczak, Fot. Bartłomiej Sowa

  "Tango" w Nowym Jorku
   
  W ramach tego wydarzenia, na ekspozycji nr 976, będę miał przyjemność zaprezentować "Pufy TANGO", które swoją premierę miały w Mediolanie w 2012. Wyselekcjonowane zostały przez Gisella Borioli I Giulio Cappellini. W międzyczasie dwukrotnie zostałem laureatem w designerskich konkursach z Nowego Jorku. Poza tym najnowsze trendy i tendencje nawiązujące do współczesnych nomadów, pokazują jak ważne są projekty mobilne, multifunkcyjne czy modułowe, pozwalające na zagospodarowanie małej przestrzeni na różny sposób.
  Pierwotnie zostałem zaproszony na wystawę The French Paradox przez Meet May Project z Paryża, organizatora French Design Connection w Chambers Hotel obok 5 Avenu. Ponieważ do projektu zaprosiłem prof. Katarzynę Laskowską z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, organizatora wielu ciekawych wydarzeń designerskich, zdecydowaliśmy się na pokazanie szerszego spektrum polskiego designu. Zaprosiliśmy do udziału polskie firmy, które w ostatnim czasie podjęły współpracę z polskimi projektantami wdrażając do swojej produkcji projekty młodych projektantów z UAP.
   
  Idealnym rozwiązaniem okazała się lokalizacja na ICFF pozwalająca na zaprezentowanie ich najszerszej amerykańskiej publiczności oraz przedstawicielom ze świata designu, z prasy, architektom, przedsiębiorstwom z branży meblowej, producentom, projektantom i dystrybutorom, po mecenasów sztuki i wizjonerów. Wszystko to skupione w jednym niepowtarzalnym miejscu, które staje się miejscem premier i wizytówką współczesnego designu. ICFF ściąga do siebie przedstawicieli ponad 500 wystawców z 30 krajów, w 11 kategoriach branżowych oraz światowej sławy designerów i tworzy klimat podczas najważniejszego wydarzenia designu w Nowym Jorku.
   
  Przykładem dla tych firm może być firma DEFRA producent zastawów łazienkowych, która jako pierwsza zdecydowała się na uczestnictwo w naszym programie – promocji polskiego designu na arenach międzynarodowych. W ramach tej ekspozycji DEFRA prezentować będzie dwa zestawy łazienkowe prezentowane podczas ostatniej Arena Design w Poznaniu Op-Arty projektu Olgi Mężyńskej i Mileny Wójcik oraz zestawu Intro Marii-Magdaleny Cieślak i Violetty Kazukiewicz.
   
  "Op-arty"
   
  To kolekcja mebli łazienkowych inspirowanych latami sześćdziesiątymi. Składa się z dziewięciu elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc indywidualną przestrzeń. Charakterystyczny, ukośny akcent w postaci nóżek nadaje bryłom lekkości. Połączenie koloru i dekoru drewnopodobnego podkreśla nietuzinkowy charakter całej kolekcji. Zastosowanie systemów „push-to-open” oraz funkcjonalne, ruchome lustro zwiększą komfort codziennej toalety. Op-arty to projekt dla osób ceniących indywidualizm i elegancję.
   
  "Intro"
   
  Z kolei zestaw mebli łazienkowych Intro został zaprojektowany dla osób, które pragną nadać oryginalny i niepowtarzalny charakter wnętrzu swojej łazienki. Składa się on z funkcjonalnych, otwartych i zamkniętych, tworzących spójną, użytkową całość przestrzeni. Wysoka szafka, szuflady na kosmetyki oraz szafka na akcesoria pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty, których używamy na co dzień w łazience. Geometryczna linearność brył, oraz złamana biel płyty lakierowanej zestawiona z wyrazistym rysunkiem Dębu Shetland nadają meblom charakter, wdzięk i klarowność. Poprzez zastosowanie systemu „push-to-open” projektantkom udało się zachować prostotę w budowaniu formy, dzięki czemu meble z kolekcji Intro są uniwersalne i pasują do nowoczesnych wnętrz łazienek.
   
  Lampa "BA"
   
  Natomiast prof. Katarzyna Laskowska zaprezentuje swoją lampę BA, która jest wynikiem poszukiwań relacji formy miękkiej i sztywnej, podążającej za nią. Eksperymenty i badania wpisują się w historię podobnie postawionego problemu przez klasyków designu, m. Innymi Bruno Munari i Formy Spontaniczne. Lampa BA otulona nylonową powłoką rozpiętą na sztywnej fiszbinie zapewnia równomierną dyfuzje światła, oświetla wnętrze wielokierunkowo i miękko. Podstawa z laminowanej na biało sklejki. Lampa BA jest lekka, łatwa do zmontowania, pakowana w poręczną paczkę.
   
  Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam, Ryszard Mańczak

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA