Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolorowe, poręczne i praktyczne meble przedszkolne. Fot. archiwum projektantki

"Nie jestem zwolennikiem trendów" - Bogumiła Zawada

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 26 lut 2014 07:07

"Odkąd pamiętam, lubiłam rysować, lecz swoją przygodę z projektowaniem otaczających nas przedmiotów zaczęłam w liceum plastycznym. Moją główną inspiracją jest życie codzienne, obserwowanie zwykłych ludzi. To właśnie im mają służyć meble, spełniać ich potrzeby." - mówi Bogumiła Zawada.

Bogumiła Zawada – urodzona w Łodzi w 1987 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W pracowni Systemów Wzorniczych na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz w 2012 roku, obroniła dyplom z wyróżnieniem. Jest podwójną laureatką głównych nagród w konkursie "Strzemiński – Projekt oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została kilkakrotnie nagrodzona za stworzenie projektów urządzeń łazienkowych dla najważniejszych polskich firm. Jej zainteresowania to także kompleksowe podejście do projektowania wzornictwa przemysłowego.

Projektantka śledzi pomysły na wystroje wnętrz, nowe trendy. Często przegląda gazety wnętrzarskie, ale raczej dla przyjemności, niż szukania inspiracji. Częściej współpracuje na zlecenia firm, niż osób prywatnych. Bogumiła mniejszą wagę przykłada do samego stylu mebla. Jej produkt musi spełniać inne wymagania, posiadać cechy przydatności.

Wyłącznie wnikliwa analiza konkretnej potrzeby pozwoli na stworzenie projektu zarówno funkcjonalnego, jak i estetycznego. Przede wszystkim mebel musi być wygodny, ergonomiczny, spełniać swoje założenia. Dla mnie wygląd projektu jest wypadkową funkcjonalności, a nie odwrotnie.– mówi.

Największym dla mnie wyzwaniem było zaprojektowanie szafki przyłóżkowej do szpitala, wraz z krzesłem, stojakiem na kroplówkę i podstawką pod kartę gorączkową. Był to projekt dyplomowy, zrealizowany pod kierunkiem prof. Mariusza Włodarczyka. Projekt ten zakwalifikował się do finału konkursu Young Design 2013, a następnie otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli chodzi o "najdziwniejszy" projekt, który do tej pory wykonywałam, przychodzi mi na myśl projekt nadstawek na meble przedszkolne, o bajkowej tematyce, zlecone przez firmę Nowa Szkoła.

Większość projektantów i designerów podąża za modą i trendami. Podyktowane jest to często potrzebami, coraz bardziej wymagających klientów. Nie każdy jednak pracuje w ten sposób.

Nie jestem zwolennikiem trendów. Każdy powinien dobierać sobie meble według własnych upodobań i potrzeb, nie sugerując się modą. Wyposażenie wnętrza powinno być decyzją przemyślaną, adekwatną do zapotrzebowania użytkowników, kubatury pomieszczenia, możliwości finansowych i wielu innych czynników – mówi.

Artyzm w tej dziedzinie jest pojęciem względnym. Bogumiła Zawada uważa, że każdy projektant jest osobą kreatywną, a więc w pewnym sensie artystą, lecz nie każdy artysta może być projektantem. Nie każdy również może pozwolić sobie na artyzm. Wiadomo, że oryginalny mebel, wykonany według dobrego projektu, z dobrego materiału, kosztuje. Bogumiłę zasmuca fakt, że przy tak dużej rozpiętości materiałów do produkcji mebli, Polacy coraz częściej wybierają najtańsze materiały, co rzutuje na ich jakości.

Bogumiła jest jedną z osób, które doceniają swoją sztukę i wyposażają własne domy czy mieszkania w meble swojej produkcji. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że nie są to zwyczajne produkty. Najczęściej jest to wykorzystywanie istniejących już rzeczy do stworzenia czegoś zupełnie nowego i nadaniu mu nowej funkcjonalności.

Wiele wyposażenia w moim domu to rzeczy znalezione, przerobione, bądź odrestaurowane przeze mnie. Więc po części mogę czuć się ich autorką. Posiadam np stolik ze starej walizki, lampę z narty, czy wyremontowane krzesła ze śmietnika. Sprawia mi to wielką radość, kiedy niewielkim kosztem mogę stworzyć coś z niczego. Wszystkich chętnych zapraszam do zapoznania się z moimi pracami na blogu www.zawadabogumila.dl.pl

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA