Meble.com.pl - komfort na miarę

Podwieszane siedziska "Bouli", Noti. Fot. Archiwum

(Nie) znośna lekkość bytu

  • Autor: bm
  • 04 kwi 2014 12:39 (aktualizacja: 11 kwi 2014 08:11)

W przeciwieństwie do tego, co o lekkości sądził czeski pisarz Milan Kundera, nie zawsze jest ona "nieznośna". Lekkie w formie meble powodują, że wnętrze "oddycha", nie przytłaczają, nie "kradną" światła, zachwycają, a nawet... potrafią być całkiem wygodne.

Czasem ledwie je widać. Szklane blaty stolików, ażurowe oparcia krzeseł, sofy na pajęczych - zdawałoby się - nóżkach - ostatnio przeżywają swoje pięć minut. Są przeciwwagą dla ciężkich, solidnych mebli, które wciąż królują w polskich domach i mieszkaniach. Lekkie formy są lubiane przez projektantów, którzy szukają sposobów na to, jak w meblu, którego prawie nie ma, przemycić funkcjonalność, trwałość i komfort użytkowania.

Sprzymierzeńcami są materiały. Już nie tylko szkło pozwala osiągnąć efekt subtelności - są przecież tworzywa. Plastikowe meble już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z tarasem albo ogródkiem piwnym. Wkroczyły na salony i całkiem dobrze się tam czują. Warunek jest jeden - tworzywo, z którego są wykonane, nie może być byle jakie. Polipropylen, poliuretan i inne "poli", czasem łączone z metalem, drewnem lub szkłem - są mocne i niemalże niezniszczalne. A ponadto - co nie jest bez znaczenia - łatwe do utrzymania w czystości. Tak jak krzesła "Next" (Infiniti), wykonane z poliwęglanu i aluminium. Albo stół "Coral Rief" z włókna szklanego.  

A do tego - dlaczego by nie dołożyć pełnych szlachetnosci materiałów naturalnych? Na przykład wełny, która posłużyła chociażby do stworzenia sof Marbet Style projektu Tomasza Augustyniaka. Albo litego drewna, wykorzystanego do produkcji niezwykłych w swojej prostocie i lekkości łóżek firmy Beds.

Lekkości nigdy za wiele - pozwólmy więc wnieść do naszych wnętrz jak najwięcej światła, radości i świeżości.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA