Meble.com.pl - komfort na miarę

Lampa Woobia, wykonana z drewna i stali nierdzewnej lampa,  powstała w oparciu o inspirację łukiem, jest ręcznie modelowana. Źródłem światła jest dołączona w komplecie energooszczędna żarówka LED. Fot. Archiwum projektantów

Odkrywamy formy i obiekty, wcześniej nie istniejące – Abadoc

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 24 marz 2014 09:14 (aktualizacja: 27 marz 2014 08:59)

Warsztat Projektowo-Wytwórczy Abadoc powstał pomiędzy trójką dobrych znajomych, w wyniku fuzji wspólnych zainteresowań związanych z drewnem i chęcią tworzenia w nim. Wartość, która jest podstawą ich działalności, wyróżniająca ich na tle innych projektantów, to zagłębianie się w ekologiczne podejście do świata, co sprowadza się do maksymalnego wykorzystywania posiadanych zasobów organicznych, w taki sposób, aby zachować równowagę.

Trójka znajomych, z których każdy ma swoje życie. Na co dzień macie do czynienia z projektowaniem, ale każdy trochę w innym aspekcie. W jakim? 

Na co dzień każdy z nas ma swoje sprawy, ale czasem się spotykamy. Wszystko zaczęło się niedawno, mianowicie któregoś dnia pewna firma meblarska ogłosiła konkurs na mebel. Postanowiliśmy przygotować swój projekt, który niestety nie wygrał, ale w ten oto sposób dotknęliśmy zagadnienia wspólnej pracy i co najważniejsze projektowania mebli. Postanowiliśmy założyć Warsztat Projektowo-Wytwórczy, jako teren aktywności wspólnych pasji. 

Inspiracje czerpiecie z naturalnych kształtów, które staracie się podkreślić w swoich projektach. Jak to robicie? 

Naszym celem jest odkrywanie oryginalnych form i obiektów, wcześniej nieistniejących, a przecież zapisanych gdzieś w przestrzeni. Inspiruje nas rzeczywistość i otoczenie. Projektowania to dla nas poszukiwanie kształtu, który jest już gdzieś zapisany w przestrzeni, a niekoniecznie został dostrzeżony. Trzeba tylko go odnaleźć. No i nie zapomnieć przy tym o funkcji. Często bywa tak, że pierwsza wersja mebla jest testowana w naszych domach, pozostając tam przez jakiś czas. Poddawany jest u nas codziennej obserwacji i różnym testom. 

Czy macie na swoim koncie jakieś sukcesy związane z projektowaniem? 

Wielkich sukcesów, mierzonych nagrodami w konkursach jeszcze nie odnotowaliśmy. Głównie z powodu tego, że w małej ilości konkursów uczestniczyliśmy. 

Każdy z was ma swoją pracę, więc jak godzicie obowiązki związane z projektowaniem? 

Spotykamy się w weekendy. Wtedy każdy z naszej trójki przynosi jakiś pomysł, zadaną wcześniej pracę domową albo problem do rozwiązania. Za organizację tego systemu i wprowadzanie pomysłu do realizacji, odpowiadam ja, (Zbigniew Grzemski, przy. red.), z racji tego, że posiadam potrzebne narzędzia i maszyny. Powoli zaczynamy się kierunkować w stronę poświęcenia większej ilości czasu i energii w celu wypromowania produktów i udziału w różnych imprezach i konkursach. 

Jest Was troje. Musicie dochodzić do porozumienia przy planowaniu, wdrażaniu i realizacji projektu. Jaki, i jak osiągacie wspólny styl? 

Jeśli chodzi o styl projektowania, to jest on wypadkową naszych kierunków. Generalnie skupiamy się wokół wartości takich jak: naturalnie, prosto i funkcjonalnie. Na razie projekty realizujemy głównie z drewna, bo to materiał najbliższy naszej trójce. Z nim ludzie są związani od lat i cały czas, w miarę powstawania nowych technologii powstają nowe zastosowania. Drewno staramy się wykorzystywać w najszerszym zakresie, nie unikając sęków i pęknięć, jeśli to nie szkodzi funkcji i trwałości mebla. W ten sposób drewno jest wykorzystane w pełniejszym zakresie, a co za tym idzie zmniejsza się jego zużycie. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA