Meble.com.pl - komfort na miarę

Ryszard Mańczak Fot. Tytus Grodzicki

Pasja, sztuka, sukces - Ryszard Mańczak

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 20 gru 2013 10:14

Ryszard Mańczak swoją przygodę ze sztuką rozpoczął od udanego konkursu rysunku w New Delhi w Indiach, gdzie został jednym z laureatów i zdobył srebrny medal. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Zmieniać rzeczywistość rozpoczął już w czasie studiów realizując projekty dla rodzinnej firmy jubilerskiej zdobywając srebrnego niedźwiedzia na międzynarodowych targach jubilerskich w Berlinie. Współtwórca pierwszego MULTIKINA w Polsce. Jego pufa Tango, została nominowana w Danii do nagrody INDEX AWARD 2013 Home category, jednej z najważniejszych wydarzeń na świecie w dziedzinie designu.

Zawsze miał ciągoty do zmiany rzeczywistości. Pracuje między innymi przy zespołach projektowych, realizacjach, współpracuje z przemysłem, wykonawcami i projektantami. Zajmuje się szeroko pojętym designem, rysunkiem, szkicami, grafiką, asystą na planach reżyserskich. Ma dobrą, mocną technicznie kreskę rysunkową.

Mogę powiedzieć, że moje początki zawdzięczam, bratu który rysował lepiej ode mnie co podrażniło moją młodzieńczą ambicję i postanowiłem udowodnić sobie, że mogę go prześcignąć- mówi Ryszard puszczając oko. Wymagało to dużego zaangażowania i wytrwałości dlatego moje rysowanie nie ominęło szkolnych ławek z tą różnicą, że na tym etapie interesował mnie przemysł ciężki czyli czołgi i militaria, na których uczyłem się odwzorowania perspektywy geometrii kształtu i charakteru materiału. A kiedy dostrzegłem, że wychodzi mi to całkiem nieźle przeniosłem się bardziej w stronę emocjonalną i z fantazją portretowałem bliskie mi osoby w bardzo Homeryczny sposób wychwytując ich niepowtarzalny charakter.- mówi Ryszard.

Miłośnik sportu i rekreacji ze wskazaniem na dobry Jazz. Otwarty na wyzwania w dążeniu do stworzenia lepszego otaczającego nas świata, z którego korzysta. Mianowicie jego pomysły, bardzo często powstają w oparciu o to, co natura, środowisko naturalne dało człowiekowi w prezencie. Każdy człowiek robi z tym co uważa za słuszne. Ryszard Mańczak wzbogaca środowisko o jego użyteczność designerską.

Nie bez podstawy odniosłem się wcześniej do Homera ponieważ zawsze uważałem że twoja praca powinna nieść w sobie coś więcej niż tylko wyśmienitą technikę, ale także powinien zawierać się w niej określony przekaz, idea, niepowtarzalna koncepcja i prostota. W dużej mierze czerpię swoje inspiracje z przyrody, ponieważ to ona stworzona jest w sposób perfekcyjny pozwalając na tworzenie idealnych kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych, które między innymi zawarte są w pufie TANGO zaskakującym multifunkcjonalnym meblu.(innowacyjna pufa TANGO to wiele mebli w jednym, która pozwala poddawać się swojemu przeznaczeniu zmieniając charakter pomieszczenia. zajęła II miejsce w konkursie Core77 Design Award w Nowym Jorku w kategorii Furniture& Lightning dla profesjonalistów. Przyp. Red.) Ten sposób myślenia ugruntowałem na studiach w pracowni “Designu Inspirującego” prof. Rajmunda T. Hałasa oraz “Bioniki w Projektowaniu” prof. Włodzimierza Dreszera, a doświadczenia wyniesione z liceum o kierunku matematyczno-fizycznym pozwalają mi w prosty sposób ją interpretować.- dodaje projektant.

Sukcesów na koncie Ryszarda nie sposób zliczyć. Odnosił je w różnych dziedzinach związanych z projektowaniem. Jest autorem systemu Informacji Wizualnej dla PeKaO SA w Wielkopolsce (korzystając z istniejącego logo), jak wcześniej wspominałem, wraz z Robertem Majkutem pracował przy tworzeniu pierwszego Multikina w Polsce, współpracował z senatorem Wojciechem Krukiem przy autorskim projekcie Systemu Informacji Miejskiej oraz Wielkopolskiej Informacji Wizualnej. W 2003 został autorem koncepcji systemu Informacji kierunkowej dla I części Centrum Sztuki i Biznesu STARY BROWAR 5050 laureata I nagrody w konkursie na najlepsze centrum handlowe na świecie i w Europie. Opracował koncepcję, projekt i prowadził nadzór nad wykonawstwem systemu Mebli Multimedialnych dla firmy Kulczyk Tradex w Poznaniu. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA