Meble.com.pl - komfort na miarę

Projektant Philippe Starck. Fot. Archiwum projektanta

Philippe Starck - geniusz i ikona designu

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 20 gru 2013 13:47

Jego nazwisko znane jest na całym świecie. Za swoje projekty otrzymał ponad 60 prestiżowych nagród, w tym kilkukrotnie największe wyróżnienie w świecie designu – Red Dot Award. Ten genialny projektant to Philipp Starck.

Projektuje meble, najróżniejsze urządzenia, a także wnętrza. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że korzystają z przedmiotów jego projektu. Współpracował z światowymi markami takimi jak Hans Grohe, Kartell, Vitra, Apple czy Alessi. I jest to bez wątpienia kropla w morzu jego wybitnych kontraktów.

Drzwi do świata sukcesu przyniosło mu zaprojektowanie wnętrza jednego z najbardziej kontrowersyjnych nocnych klubów we Francji – La Main Blue. Mimo, że przyjęcie tego zlecenia było dość ryzykowne i mogło projektantowi przypiąć nieprzyzwoitą etykietkę, szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Po tym projekcie Philippem zaczęły interesować się same znane firmy. Zlecenia na projekty wnętrz hoteli, restauracji czy sklepów pojawiały się jedne po drugim. Jednak najlepsze było dopiero przed nim. Sam François Mitterand – prezydent Francji, złożył mu propozycję zaprojektowania mebli do Pałacu Elizejskiego. Po tym zleceniu sukcesów Starcka nie było końca.

Pomysły z życia wzięte

Jest wiele projektów, które wyszły spod jego ręki wpisując się na stałe jako ikony światowego designu, jak na przykład butelka wody mineralnej Vitte czy wyciskarka do cytrusów Juicy Salif. Ten drugi należy zaś do ścisłej czołówki najsławniejszych projektów designera. Jak niemal każdy projektowany przez Philippa przedmiot, także i ten niesie ze sobą ciekawą historię. Otóż designer wpadł na pomysł stworzenia jej jedząc obiad w jednej z hiszpańskich restauracji. Kiedy kelner przyniósł Starck’owi talerz z zamówioną przez niego ośmiornicą, projektant tak zachwycił się formą głowonoga, że w ciągu jednej chwili na papierowej serwetce zaprojektował tą oryginalną wyciskarkę. Następnie zaniósł ją właścicielowi firmy Alessi, a ten po krótkim czasie skierował projekt do produkcji. Interesujący gadżet kuchenny szybko zdobył uznanie zarówno gospodyń domowych, jak i kolekcjonerów designerskich wynalazków.

Design na każdą kieszeń

Nieodłącznym założeniem Philippa Starcka jest to, aby design był łatwo dostępny dla każdego. Nie zgadza się on z teorią, jakoby desigerskie przedmioty musiały kosztować słone pieniądze. Właśnie dlatego część jego projektów jest produkowana na masową skalę. Taką postawą niespecjalnie zdobywa przychylność kolegów po fachu. Jednak świadomy swoich umiejętności i słuszności sprawy, trwa w tej teorii do dziś, służąc ludziom projektowanym przez siebie dobrym wzornictwem.

Philippe Starck jest bez wątpienia bardzo elastycznym projektantem. Swoją twórczością zadowala nie tylko konsumentów dysponujących niezbyt zasobnym portfelem, ale także tych, którzy są bardzo bogaci. Wynikiem tego są zaprojektowane przez designera ekskluzywne kryształowe żyrandole oraz świeczniki firmy Baccarat. Jednak projektowanie Starck’a nie kończy się wyłącznie na meblach czy przedmiotach codziennego użytku. W jego portfolio znajdziemy także projekty budynków, wnętrz, a nawet te z zakresu motoryzacji. Philippe jest w stanie zaprojektować dosłownie wszystko, a jego talent nie ma sobie równych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA