Krzesła z serii Louis Ghost firmy Kartell. Projekt: Philippe Starck. Fot. Kartell

Krzesła z serii Louis Ghost firmy Kartell. Projekt: Philippe Starck. Fot. Kartell

  • Autor: mg
  • 23 kwi 2018 09:03 (aktualizacja: 24 kwi 2018 13:23)

Philippe Starck: zobacz meble geniusza designu

To właśnie za sprawą Philippe'a Starcka najwybitniejsi współcześni designerzy zyskali status celebrytów i gwiazd popkultury. Słynny Francuz projektował już meble, lampy, butelki wody mineralnej, jachty, a rozpoznawalność przyniosła mu... wyciskarka do cytrusów. Zobaczcie najsłynniejsze meble zaprojektowane przez Philippe'a Starcka.

Czytaj też: Le Corbusier: zobacz meble zaprojektowane przez "papieża" modernizmu!

Philippe Starck urodził się w Paryżu w 1949 roku. Jest absolwentem szkoły L’École Nissim de Camondo w Paryżu. W 1968 roku założył własną pracownię projektową. Od tej pory projektuje, projektuje, projektuje... Trzeba przyznać, że jest niezwykle wszechstronnym designerem. Wśród jego realizacji są między innymi piwiarnia Asahi w Tokio, motocykl Aprilia 6.5, butelka wody mineralnej St. Georges czy zainspirowana kształem karabinu maszynowego lampa "Gun Lounge". Sam Starck niegdyś nieco przekornie powiedział, że cierpi na chorobę psychiczną zwaną... kreatywnością.

Ważną część jego twórczości stanowią meble. W 1982 roku na zlecenie prezydenta Francji François Mitterranda zaprojektował meble, które trafiły do Pałacu Elizejskiego. Zapewniło mu to rozgłos, a jego kariera nabrała rozpędu. Jego pozycję ugruntowała współpraca ze światowymi markami, takimi jak Cassina, Alessi, Kartell czy Magis.

W projektach Starcka liczy się funkcjonalność, która jest ważniejsza niż formalny eksperyment. Doskonałym tego przykładem jest choćby zaprojektowane dla marki Kartell krzesło "Louis Ghost" - replika barokowego krzesła w stylu ludwikowskim, wykonanego tym razem z transparentnego tworzywa sztucznego. Wśród jego najsłynniejszych projektów znajdują się równieź sofa "Prive" oraz fotel "Bubble Club". 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce