Fotel RM58 marki Vzór. Projekt: Roman Modzelewski. Fot. Euforma

Fotel RM58 marki Vzór. Projekt: Roman Modzelewski. Fot. Euforma

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 01 sie 2017 09:12 (aktualizacja: 01 sie 2017 14:23)

Polski design. Zobacz, z czego zrobiono te produkty

Polski design zaskakuje technologiami wykorzystywanymi do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Zobacz, z czego zostały wykonane prezentowane przedmioty.

Młodzi projektanci coraz częściej poszukują czegoś „wow”. Nie ograniczają się już do formy, ale zaczynają szukać innych, ciekawych materiałów i korzystają z nietypowych technologii. To kolejne potwierdzenie, że polski design ma się dobrze. Idziemy nie tylko w kierunku unikatowego wzornictwa, ale i oryginalnych rozwiązań, które jak najbardziej nadają się do codziennego użytku.

Gdyby nie wykorzystanie nowoczesnej technologii, prawdopodobnie dzisiaj nie mielibyśmy możliwości podziwiania, ale i zakupu fotela RM58. Marka Vzór zadebiutowała w czerwcu 2012 roku wprowadzając do produkcji seryjnej kultowy fotel Romana Modzelewskiego. Dzięki nieużywanej dotąd w polskim przemyśle meblarskim technologii rotoformowania odtworzono historyczny model fotela, który obecnie dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: wersja matowa to fotel z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie, wersja classic to fotel z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk. Precyzyjnie opracowana forma stanowi stuprocentowe odwzorowanie względem oryginału.

Natomiast marka Puff-Buff w swoich projektach wykorzystuje materiał PVC. Jedną z pierwszych świecących prac Puff-Buff jest seria lamp PUFF. Ich klosze, wykonane z białego PVC, przypominają spiętrzone plażowe koła do pływania. W 2014 roku zaprojektowali lampę przeznaczoną do użytku zewnętrznego. BIG PUFF, zrobiony z termoplastycznego poliuretanu nadaje się do postawienia zarówno na twardych powierzchniach, jak i na trawie. Projektanci dołożyli starań, aby lampa, której klosz lekko unieśli nad ziemię - była odporna na działanie wilgoci i inne zjawiska atmosferyczne. 

Czym jest  Tyvek DuPont®? Na to pytanie odpowiedź najlepiej znają projektantki marki Natural Born Design. Od jakiegoś czasu wykorzystują go w swoich projektach. Tyvek to lekki, ekologiczny, wodoodporny i wytrzymały materiał. Z wyglądu przypomina pognieciony papier, ale łączy w sobie zarówno cechy papieru, jak i folii, tworzywa sztucznego i podłoża tekstylnego. Jest wytrzymalszy niż skóra naturalna. Jak to możliwe? Tyvek – to włókna polietynowe łączone pod wpływem temperatury i ciśnienia. Tworzą one wysoko przepuszczalną membranę składającą się z milionów włókien. Dzięki nim Tyvek „oddycha” – przepuszcza parę wodną, ale wody w postaci ciekłej już nie. Doskonale nadaje się do drukowania i co najważniejsze można go w 100% poddać recyklingowi.

Polscy projektanci zaskakują nas na każdym kroku. Wielu z nich podróżuje po całym świecie, odwiedza najważniejsze targi i festiwale w poszukiwaniu inspiracji. Z ciekawością śledzimy ich kolejne, nowe projekty a ogromną radość sprawia nam fakt, że korzystając z nowych technologii wskrzeszają projekty z lat 50 i 60 – tych, które na żywo można zobaczyć w showroomach Euforma.

Więcej o designie przeczytasz TUTAJ

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce